Съдът на Европейския съюз осъди Apple (Епъл) да плати 13 млрд. евро неплатени данъци на Ирландия, предаде Би Би Си.
Преди 8 години Европейската комисия (ЕК) обвини Ирландия, че е предоставила на Apple незаконни данъчни предимства, но ирландското правителство последователно отстояваше необходимостта от плащане на данъци.
Съдът на ЕС заяви, че решението му по въпроса е окончателно и че „Ирландия е предоставила на Apple неправомерна помощ, която Ирландия трябва да възстанови“.
Ирландското правителство заяви, че ще уважи решението, докато Apple заяви, че е разочарована от решението и обвини ЕК, че „се опитва да промени правилата със задна дата“.
Отделно решение на Съда на ЕС от днес сложи край и на дългогодишно дело с Google, като компанията бе осъдена да плати глоба в размер на 2,4 млрд. евро за злоупотреба с господстващо положение на пазара.
Ръководителят на антитръстовия орган на ЕС Маргрете Вестагер похвали и двете решения. „Днешният ден е огромна победа за европейските граждани и данъчното правосъдие“, коментира тя.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17049
2
10.09 2024 в 22:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
17049
1
10.09 2024 в 17:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец