Рутерът е регулировчикът на интернета вкъщи. Устройството разпределя онлайн трафика между лаптопа, смартфона и все повече – сигнала към телевизора. При проблем с връзката първото нещо, което се проверява е именно рутера и едва след това кабела. Той става основният заподозрян, ако интернет скоростите са бавни или сигналът прекъсва.
При този случай не бързайте да отписвате рутера и да търсите неговата замяна. Има няколко начина да се провери дали работи оптимално, както и да се подобри неговата работа. Има и няколко трика за усилване на сигнала. Това включва разположението му в дома, броят на свързаните устройства и различните препятствия.
Предварителни проверки преди усилването на сигнала
- Проверете интернет връзката си. Извадете кабела от рутера и го вкарайте директно в лаптоп или настолен компютър. След което пуснете онлайн приложение за измерване на скоростта, например Speedtest.com. Ако показанията се покриват или са близки с тези посочени в договора ви с интернет доставчика, всичко с връзката е наред и трябва да проверите рутера;
- Ъпдейтнете софтуера на рутера. Влезте в администраторския интерфейс на устройството. При повечето рутери става със специален адрес, потребителско име и парола през браузър, но някои имат и отделно приложение. Там потърсете опция за ъпдейтване на Firmware-а или базовия софтуер на рутера. След което го рестартирайте и пробвайте отново. Това би трябвало да оптимизира устройството и да усетите усилване на сигнала.
Разположението на рутера е ключово
Разположението на рутера е ключово за постигането на добри резултати за усилване на сигнала, което ще гарантира и това на безжичната връзка. За съжаление за неговото местоположение изобщо не се мисли при планирани ремонти. Много често той остава заврян някъде в близост до телевизора или в коридора от техниците. Ако имате възможност да го преместите на по-подходящо място е добре да го направите и това може да усили сигнала и качеството на връзката на рутера. Ето някои правила, които е хубаво да се спазват:
- Дръжте рутера на отворено място, не в килер не в някой ъгъл.
- Разположете го в центъра на дома си. Ако живеете в къща, това е изключително важно, за да можете да осигурите връзка до всички стаи и етажи.
- Спазвайте правилото, че от рутера до всяка крайна стая трябва да има минимално количество стени и по възможност равен на брой. Ако до детската имате 2 стени, то толкова е добре да има от него до хола и кухнята.
- Не слагайте рутера в близост до голяма черна или бяла техника, това може да създаде смущения. Една от лошите практики е да се слага до телевизора.
- Ако рутерът има външни антени, изправете ги вертикално нагоре, което може да доведе до усилване на сигнала.
- Подобряване на връзката ще има ако е повдигнат нависоко, а не е разположен на земята.
Други трикове за усилване на сигнала
Дори само с подобряване на разположението му и ъпдейтване на firmware-а, има голям шанс да подобрите или да постигнете усилване на сигнала за интернет. Ако те не проработят, можете да изпробвате и с някои от тези:
- Сменете канала на излъчване. В администраторския панел сменете канала на излъчване, който е сложен по подразбиране. Има голяма вероятност съседите да ползват същия и това да създава смущения в WiFi сигнала;
- Сменете паролата на безжичната мрежа. Възможно е съседи да ползват вашия WiFi сигнал без да знаете и да се свързват без вашето разрешение. Ако ползвате лесна парола или такава по подразбиране, това може да се постигне и от не толкова вещи лица в IT сферата. Смяната ѝ ще „откачи“ нежеланите устройства. В администраторския панел също може да проверите дали има свързани такива. Това ще доведе до усилване на сигнала;
- Сменете честота на 5GHz или 6GHz. Ако рутерът, лаптопът и смартфоните са нови модели, то те най-вероятно поддържат повече честотни ленти за свързване. От администраторския панел можете да промените честотата на излъчване или да сложите втора безжична мрежа, която да ги ползва. Те могат да допринесат за усилване на сигнала;
- Ползвайте усилватели и/или разширители за WiFi сигнала. Ако сте в голяма къща или апартамент, може да се наложи да вземете допълнителни устройства за усилване на сигнала. Така, да изградите истинска домашна мрежа, която да покрие мъртвите точки.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)