
Сръбското правителство обяви тридневен траур в цялата страна от петък, 5 май, до неделя, 7 май, съобщи министърът на просветата Бранко Ружич на извънредна пресконференция, съобщиха местните медии.
Причината е убийството на десет души - 8 деца, охранител и учителка, от седмокласник в основно училище тази сутрин.
Министърът съобщи, че учебните часове в основните училища в Белград в следобедната смяна са отменени, а утре ще започнат с минута мълчание. Екип от психолози са призовани да окажат помощ на учениците, на работещите в училището и на родителите.
По-рано днес сръбските власти обявиха, че са получили сигнал в 8:40 ч. за стрелба. Първоначално бе съобщено, че е убит един охранител, а петима души - четири деца и учителка, са ранени.
Впоследствие убитите се увеличиха на десет души. Ранената учителка също е починала.
В болница са откарани шестима ученици на различна възраст. Едно от децата е с опасност за живота.
Стрелецът - 14-годишно момче в 7. клас, е арестуван в училищния двор. По първоначална информация то е било под въздействието на наркотици и е стреляло в пистолета на баща си.
Момчето е имало скица на сградата и списък на деца, които е искал да убие, съобщи началникът на полицията в Белград Веселин Милич на пресконференция.
"Според получените досега данни момчето е планирало престъплението от месец. Взел е пистолети от апартамента на баща си, взел е и коктейли Молотов в раницата си. Първо е стрелял срещу охранителя, след това срещу дежурната ученичка. След престъплението се обадил в полицията. Сам е изготвил план как да влезе в училището, как да излезе. Определил е приоритетните си цели, кое дете и как да ликвидира и колко деца да убие", заяви Милич.
Стана ясно, че е арестуван и бащата на детето. Според информацията е задържана и майката.
У детето са намерени два пистолета, за които бащата е имал разрешителни.
"Той има няколко броя оръжия и твърди, че са били заключени в сейф, но очевидно детето е знаело шифъра. Наред с гилзите са намерени и три пълни пълнителя. Според неофициална информация момчето е ходело на стрелбища с баща си и се е упражнявало да стреля", заяви сръбският министър на вътрешните работи Братислав Гашич.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22843
3
03.05 2023 в 22:37
примерно
инак детето 7клас по подготвено от половината ни военни, ужас
Какви игри е играло, остави възпитанието, там ясно
10211
2
03.05 2023 в 22:07
Нека да изчакаме и ние да се запишем с някое масово убийство, пък тогава ще умуваме.
10596
1
03.05 2023 в 17:05
Последни коментари
flatko
Жена е с опасност за живота, след като кола удари челно кемпера й
Trabajo
ГЕРБ и ДПС създават парламентарна комисия, която да контролира Асен Василев
ob1
Северна Корея записа в конституцията си, че е ядрена сила
ob1
Хекимян: Аз съм човекът, задавал най-неудобните въпроси на Борисов
Constanza
ГЕРБ и ДПС създават парламентарна комисия, която да контролира Асен Василев
danvan
Уникално управление: (Не)коалицията ще умува за коалиционното споразумение в навечерието на изборите
Te Ruki
Местят Навални в килия с още по-тежки условия