Със специална церемония в 95-та военновъздушна база Бъкъу на 15 май румънските военновъздушни сили изпратиха в заслужена пенсия своите изтребители МиГ-21 Лансър.
Последните шест самолета прелетяха от други две бази, където носеха дежурство по еър полисинг (въздушна охрана) до последните дни.
Това беше предизвестен край, след като през май 2022 г. ВВС на Румъния обявиха едногодишно продължаване и ограничена експлоатация на типа след редица инциденти и катастрофи през последните години. След последната катастрофа от 2 март 2022 г. първоначално беше обявено окончателно извеждане на самолета от експлоатация, но по-късно през май беше взето решението за отлагане с още една година.
Първите МиГ-21 от варианта Ф-13 постъпват в румънските ВВС през февруари 1962 г. Сегашната модификация Lancer/Лансър са модернизирани МиГ-21МФ с помощта на Израел през 90-те години. Модификацията МФ са оригинално произведени самолети през 70-те години на 20-и век.
След пенсионирането на МиГ-21 Лансър Румъния остава със 17 бойни самолета F-16A/B. Предвид малкото им количество и близостта на страната до войната в Украйна в румънски бази има базирани на ротационен принцип самолети от няколко страни членки на НАТО. Румъния очаква още 30 броя F-16 втора ръка от Норвегия от началото на 2024 г.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни