Арменските власти в Нагорни Карабах са подписали капитулация пред Азербайджан. Според в. "База" армията на непризнатата република е загубила почти половината от въоръжените си сили в сраженията през деня.
Баку започна "антитерористичната" си операция вчера. Същия ден получи подкрепата на Турция. Иран предложи посредничество. САЩ призоваха за примирие.
Днес арменците в Нагорни Карабах са се съгласили с искането на Азербайджан да прекратят боевете и да се разоръжат, предаде и Ройтерс, като се позова на новинарската агенция Интерфакс. Те са се съгласили армията на Нагорни Карабах да бъде разпусната и разоръжена, а оборудването и оръжията - изнесени от територията на Карабах и унищожени.
В Нагорни Карабах е обявано спиране на огъня, съобщи медията "Спутник Армения".
До капитулацията се стигна за по-малко от 24 часа. Армията на непризнатата република се състои от около 2,5 хил. души и загуби около хиляда бойци от вчера до днес. В същото време, от страна на Азербайджан има 60 хил. души, а загубите там са 300 до 500 души. Освен това войските на Нагорни Карабах изчерпаха боеприпасите си - са съобщили за "База" източници от правителството и министерството на отбраната на републиката.
Според условията на капитулацията Азербайджан ще трябва да осигури коридор за евакуация на жителите и остатъците от армията.
На 21 септември в град Евлах ще се проведе среща между представители на Нагорни Карабах и Азербайджан. Те ще обсъдят "повдигнатите от азербайджанската страна въпроси за реинтеграцията, гарантирането на правата и сигурността на арменците от Нагорни Карабах, както и въпросите за осигуряване на живота на населението на Нагорни Карабах в рамките на Конституцията на Азербайджан".
Последните боеве бележат най-сериозното изостряне на продължаващия от десетилетия конфликт след войната от 2020 г., в която Азербайджан, с подкрепата на Турция, си възвърна контрола над част от анклава, както и над няколко околни територии, отбелязва "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
В анклава - като цяло международно признат за Азербайджански, живеят предимно арменци.
Армения, страна с преобладаващо християнско население, която традиционно гледа на Русия като на свой покровител, потърси подкрепата на Запада, за да посредничи в конфронтацията с богатия на петрол, предимно мюсюлмански Азербайджан, и изрази разочарование от липсата на подкрепа от страна на Москва, посочва още "Файненшъл таймс".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11978
5
21.09 2023 в 02:22
1005
4
20.09 2023 в 16:56
Но на Армения трябва да се подаде ръка. Тя осъзна, че се намира в блато и се опита да излезе. Изтегли се от военната организация на ОНД, и потърси помощ. Трябва да се помогне. Не трябва да има геноцид. Не трябва да има асимилация и насилие над арменското население, нито унищожаване на тяхното историческо наследство в тази оспорвана земя.
12107
3
20.09 2023 в 15:54
Не? Няма да им нарушат гражданските права? Вместо това ще спрат корупционните схеми там и ще въведат стабилна власт? Уууу! Какви хитри копелета били Азерите.
Ако са диваци като Сърбите и почнат кланета като в Косово, тогава ще има съвсем друг разговор за Нагорни Карабах. Тогава целия свят ще е на арменска страна, пък ако ще и Русия да е там. Границите са си граници, но геноцида променя всичко.
515
2
20.09 2023 в 15:10
60
1
20.09 2023 в 13:29
Последни коментари
4I4ATA
Силяновска: Историческият спор с България не може да бъде причина за вето
230 млрд баксов
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри
Moirae
Какво разказват местните медии за прякорите, които само МВР не знае
prikobzon
Камала Харис беше помолена да назове три добродетели на Тръмп, но не можа да посочи нито една
динозавър
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри