Гърция и кредиторите постигнаха съгласие за бюджетните показатели до 2018 г. Споразумението, постигнато в рамките на програмите по предоставяне на финансова помощ за Гърция, предвижда през 2015 г. първичният бюджетен дефицит да съставлява 0,25% от БВП на страната, през 2016 г. да достигне 0,5% от БВП, през 2017 г. -+ 1,75%, а през 2018 г. - 3,5% от БВП.
"Целевите показатели за първичния бюджет бяха съгласувани", е съобщил източник от гръцкото правителство, цитиран от БГНЕС. По-рано Атина и кредиторите достигнаха съгласие по проектите за базови сценарии за първичния бюджетен профицит за 2016 и 2017 г.
Постигнато е принципно споразумение на техническо равнище. То трябва да бъде потвърдено и на политическо ниво, посочи говорителката на Европейската комисия Аника Брайдхарт.
Има някои малки детайли около него, които трябва да бъдат финализирани, допълни тя.
Съгласие е постигнато по две ключови теми – нов приватизационен фонд, в който за 30 години ще се натрупат държавни активи на стойност 50 млрд. евро, както и разрешаване на проблемите на банките с необслужване кредити.
Според гръцкия вестник „Катимерини“ са набелязани общо 35 мерки, които гръцкото правителство трябва незабавно да осъществи.
Сред тях са промени в системата за социално подпомагане, намаляване на цените на генеричните лекарства, постепенно премахване на ранното пенсиониране, премахване на данъчните облекчения за гръцките острови до края на 2016 г., реформи в сферата на производството, регулиране на енергийния пазар, изпълнение на програмата за приватизация и др.
Атина разчита за подпише окончателното съглашение с кредиторите до 18 август, така че да може на 20 август да получи новия транш, с който да покрие плащането към Европейската централна банка в размер на 3,2 млрд. евро. Ако съглашението не бъде подписано, докато това стане, Гърция ще поиска мостов кредит.
През втората половина на юли Гърция изплати 2 млрд. евро на Международния валутен фонд именно с помощта на мостов кредит. На 7 август Атина преведе на МВФ още една част от дължимото, в размер на 186,3 млн евро. Това даде основания на директора на МВФ Кристин Лагард да заяви, че излизането на Гърция от Еврозоната "вече не стои на дневен ред".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11.08 2015 в 13:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.08 2015 в 13:17
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас