
До края на годината ЕС предвижда да предостави на Украйна два милиона снаряда - двойно повече от миналата година. Това съобщи на пресконференция австрийският генерал Роберт Бригер, председател на Военния комитет на ЕС, след днешното заседание на европейските началници на отбраната в Брюксел.
По неговите думи войната в Украйна е навлязла във фазата на изтощение и Европа трябва да подкрепи Киев с всичко възможно. Тази война показа нуждата от по-способна и съгласувана европейска отбрана, днес очертахме следващите стъпки в подкрепа на Киев, добави генералът. По неговите думи руското нападение не поражда само регионална криза, а е посегателство срещу международния ред, европейските ценности и основните принципи на суверенитет и самоопределение.
Най-добрият начин да осигурим мир е чрез сдържането на онези, които ни заплашват. Европа днес не е защитена и е на кръстопът, изправена е пред сложни и взаимосвързани заплахи. Отговорът изисква не само изявления, а и политическа воля, единство и средства за действие, каза ген. Бригер.
Той посочи, че европейските институции са установили пропуски във военните способности на ЕС, които спешно трябва да бъдат преодолени. Сред пропуските генералът отбеляза недостига на боеприпаси, на средства за противовъздушна отбрана и за противодействие на дронове, нуждата от подобряване на възможностите за военна мобилност и за стратегическо разузнаване. Ще ни трябват години, ако има политическа воля, за да преодолеем тези пропуски, обобщи председателят на Военния комитет на ЕС.
Следете новините ни в :


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15
1
16.05 2025 в 07:25
Синът на собственика на кравефермата с антракс се опитал да прегази журналисти с трактор
Русия издаде заповед за арест на кореспондента за Балканите на ''Франкфуртер алгемайне цайтунг''
МВР: Размиг Чакърян-Ами не е разпитван за GPS заглушителя в Драгалевци
Пациентите с редки болести ще платят висока цена за реформите
Удобно и сигурно банкиране за пенсионерите със сметка от Fibank