Двукратната олимпийска шампионка Лаура Далмайер е открита мъртва

OFFNews 30 July 2025 в 14:23 43465 0
Лаура Далмайер
Лаура Далмайер.

31-годишната двукратна олимпийска шампионка по биатлон Лаура Далмайер е открита мъртва, след като беше затрупана в свлачище на скали в Пакистан, съобщава германската медия ZDF, което се позовава на екипа на спортистката.

По-рано днес "Ройтерс" съобщи, че Далмайер е изчезнала при изкачване на връх Лайла (6069 м) в планинския масив Каракорум на 28 юли, след като е била затрупана под скали на височина около 5700 м.

Тя е била заедно с партньорката си Марина Ева, която веднага подала сигнал за тревога. Самата тя успяла да се спусне до базовия лагер и така оцелява.

В издирването ѝ участваха хеликоптери и наземни спасителни екипи. Хеликоптерите обаче имаха проблеми да кацнат поради лоши метеорологични условия и ниска видимост.  

Издирвателната операция беше спряна вечерта на 29 юли поради тъмнина, но се възобнови на следващия ден с участието на международен екип по алпинизъм и местни водачи.

Въз основа на констатациите от прелитането на хеликоптера и описанията на партньорката ѝ по въжето относно тежестта на нараняванията, може да се предположи, че Лаура Далмайер е починала веднага.

Далмайер прекрати спортната си кариера през 2019 г., след като спечели 2 олимпийски златни медала през 2018 г. и 7 титли от световни първенства.

След като завърши кариерата си по биатлон, тя стана планински инструктор и участва в множество алпинистки експедиции, включително успешно изкачване на кулата Грейт Транго през юли тази година.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    X

    Битката за Москва. Филм на Камен Невенкин