Арсенал се събуди

Васил Георгиев 26 февруари 2012 в 17:44 1185 0

Висша лига
Висша лига
Арсенал победи като домакин Тотнъм с 5:2 в лондонското дерби на XXVI кръг на Висшата лига на Англия, обръщайки резултата от 0:2. Хората на мениджъра Арсен Венгер изиграха най-смисления си мач от началото на сезона, като зарадваха феновете си на "Емиратс" със страхотна игра. Мачът започна лошо за "артилеристите", като още в 4-ата минута те вече изоставаха в резултата след попадение на Луи Саха. след още половин час игра ситуацията за домакините стана още по-сложна, след като Тотнъм получи дузпа, която Емануел Адебайор реализира за 0:2. В 40-ата минута Бакари Саня постави началото на обрата, като реализира за 1:2, засичайки с глава във вратата на Брад Фридъл. Това вдъхнови играчите на Арсенал, които се развихриха пред вратата на гостите. Само три минути по-късно с фантастичен удар от границата на наказателното поле головата машина на Арсенал Робин ван Перси препарира Фридъл за втори път и направи 2:2. За холандския капитан на "артилеристите" това бе 23-о попадение от началото на сезона във Висшата лига. На полувремето мениджърът на Тотнъм Хари Реднап опита да промени нещата с двойна смяна, като на мястото на Нико Кранчар и Луис Саха вкара Рафаел ван дер Ваарт и Раниере Сандро. Този ход обаче се оказа провал. През втората част вдъхновената игра на домакините продължи и в 51-ата минута Томаш Росицки завърши поредна страхотна комбинация на Арсенал за 3:2 и направи обрата в мача пълен. В 65-ата минута Тио Уолкот се възползва по най-добрия начин от задължаващ извеждащ пас на Ван Перси и направи 4:2, а три минути по-късно отново той оформи крйното 5:2, възползвайки се от ювелиран над 30-метров пас на Алекс Сонг. Малко преди края гостите останаха и с човек по-малко, след като за втори жълт и червен картон бе изгонен Скот Паркър. За Арсенал това бе трета поредна и общо 14-а победа за сезона. Тотнъм пък фиксира петата си загуба в кампанията. Манчестър Юнайтед измъкна инфарктна победа при гостуването на Норич с 2:1, а ключовите фигури за "Червените дяволи" бяха ветераните Пол Скоулс и Райън Гигс. Скоулс откри резултата в мача още в 7-ата минута. Домакините обаче показаха характер и с попадение на Грант Холт в 84-ата минута стигнаха до равенство. В първата минута на даденото триминутно продължение Гигс бе най-съобразителен в наказателното поле на Норич и технично вкара за крайното 2:1 за Манчестър Юнайтед. Така уелсеца отпразнува по великолепен начин своя мач №900 за Манчестър Юнайтед. За този сезон Гигс изигра 19-ия си двубой и вкара второто си попадение в кампанията. Димитър Бербатов остана на резервната скамейка на гостите. За Юнайтед това бе 19-а победа за сезона. Норич пък регистрира деветата си загуба в кампанията. Англия, Висша лига, XXVI кръг Уигън - Астън Вила 0:0 Уест Бромич - Съндърланд 4:0 Куинс Парк Рейнджърс - Фулъм 0:1 Нюкасъл - Уулвърхемптън 2:2 Челси - Болтън 3:0 Манчестър Сити - Блекбърн 3:0 Норич - Манчестър Юнайтед 1:2 Арсенал - Тотнъм 5:2 Стоук Сити - Суонзи 2:0 Ливърпул - Евертън - отложен Класиране 1.Манчестър Сити    63 точки 2.Манчестър Юнайтед    61 т. 3.Тотнъм    53 т. 4.Арсенал    46 т. 5.Челси    46 т.