Почина дисидентът Янко Янков - ''политически затворник №1 на България''

OFFNews 10 юни 2023 в 16:23 9783 9

Янко Янков (дясно) с Николай Колев-Босия

Снимка Фейсбук/Вихрен Михайлов

Янко Янков (дясно) с Николай Колев-Босия на протест в София

Починал е дисидентът Янко Янков, който бе сред основателите на СДС.

Трагичната вест съобщи неговият приятел Вихрен Михайлов. Янков е сложил сам край на живота си на 4 юни.

Янко Янков бе професор по право, преподавател в Пловдивския университет и бивш политически затворник. Роден е през 1944 г. в село Клисурица, Монтанско.

"Стих в памет на моя приятел, правозащитник, рицар – Янко Янков (...)! Той системно публикуваше истини – парчета от своя злощастен живот, с вечното мото: "Свят изтъкан от несправедливост, няма място за съществуване!", пише Михайлов.

През 1982 г. е уволнен по политически причини и изселен в родното си село. 1984 г. е арестуван и осъден на 12 години затвор.

Само две седмици след арестуването му Държавният департамент на САЩ излиза със специален доклад (прочетен на 6 юни 1984 г. по Радио „Свободна Европа“), в който името на Янко Янков е посочено като име на български гражданин, лишен от човешки права, а след това правозащитната организация „Амнести Интернешънъл“ го обявява за лице, намиращо се под нейна закрила, и за затворник №1 на България и №3 на Европа.

От затвора излиза през октомври 1989 година. На 30 март 1990 г. Върховният съд постановява, че поради липса на доказателства е осъден невинен.

През 1990 г. става член на БРСДП и почти веднага – заместник-председател на партията. Влиза в остър конфликт с Дертлиев, напуска БРСДП и през февруари същата година основава Социалдемократическа партия-немарксисти. Депутат в 7-то ВНС. Януари 1991 г. – СДП-немарксисти се преименува на Партия Либерален конгрес.

За кратко той и партията му членуват в СДС. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    11962

    9

    Мюнхен

    12.06 2023 в 07:50

    Янко Янков бе честен, справедлив, откровен, смел. По нареждане на Ярослав Радев-псевдоучен, сталинист и лъжеакадемик- бе образувано наказателно дело срещу него. В затвора е бил третиран с химикали и инжекции, здравето му се влоши. През август 1990г. бе лекуван в американска военна болница край Мюнхен. Истински демократ и антикомунист. Ето така си отиват достойните хора, остават кръчмарите, мошениците и мутрите.Жалка държавица е България. Който може, да я напуска, тук няма живот за читавите, способните скромните, честните.

    205

    8

    REXX

    11.06 2023 в 11:33

    Ето така си заминават истинските български дисиденти: Бедни и в забвание. Във всяка посткомунистическа държава хора като Янко Янков и Босия щяха да са почитани като икони на борбата със сатанинската комунистическа диктатура. В България те едва оцеляват. В края на деветдесетте години професора нямаше пари да купи храна на шестгодишната си дъщеря. Държавна сигурност го гонеше отвсякъде , а разни набързо пребоядисали се чиновници се гавреха с него. Западняците не правеха изключение. Политиците им предпочитаха да си общуват с "реформатори" като Карлович , не със страдалци като него и Илия Минев. Някакви чиновници от американското посолство го бяха изхвърлили когато беше поискал убежище за да не дразнят Живков. Нито един от оялите се от кражби сини крадци : Бъки , Антоан, Бисеров, Краус, Софиянски, не си направи труда да му подаде ръка. Иначе на хартия бяха големи анткикомунисти. Позор за тази България !

    4643

    6

    Того

    11.06 2023 в 05:24

    Бог да го прости! Поклон пред паметта му!

    155

    5

    Джендо Джедев

    11.06 2023 в 01:54

    Такива хора умиват лицето на цяла България.

    100

    4

    Любомир 2023

    11.06 2023 в 01:01

    един достоен българин си отиде,по чудо оцелял в тази омразна територия.Почивай в мир,професоре ????

    11978

    2

    edin slep

    10.06 2023 в 18:32

    Светла му памет!
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице