„България няма никакво намерение – не по политически причини, а поради липса на каквито и да е юридически основания – да плаща пари за лицензи или някакви други пари на трета страна за производството на нашия военно-промишлен комплекс“, заяви пред БНР вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
На въпрос дали чужда държава се опитва да влияе върху българската оръжейна индустрия Каракачанов отговори, че за последните 30 година не една страна се е опитвала да спъва развитието на българския военно-промишлен комплекс.
„В миналото България беше седма-осма в света по обороти на продадено оръжие. Последните години, всъщност – през всички тези години – загубата на пазари е придружена от опити от страна на Русия да постави въпроса за т.нар. лицензи“, коментира Каракачанов.
Той опроверга твърденията на Бойко Ноев, че България се е съгласила въпросът за лицензите да бъде обсъждан.
„Подобно нещо българското правителство не си е и помисляло. Това, че руската страна поставя на всяка двустранна среща въпроса за лицензите, си е тяхна политика и тяхна тактика“, подчерта Каракачанов.
„Ако Русия имаше основанието да претендира, че като наследник на Съветски съюз има права върху това производство, щяха за тези 29 години, откакто България е демократична държава, да заведат дело. Фактът, че 30 години никой не е завел никакво арбитражно за никъде по света с претенции за подобно нещо показва, че самата руска страна много добре разбира, че няма юридически основания за подобни претенции. Този въпрос е поставян на всички видове срещи в последните 28-29 години. Не е имало пробив. Мисля, че не само това правителство, но в и следващите български правителства никой няма да си позволи с подобен ход да нанесе загуби на българската индустрия“, допълни той.
Разговорите за придобиването на нов изтребител за авиацията с производителите от "Локхийд Мартин" вече са започнали, като това е станало на конференцията по сигурността в Мюнхен преди 10 дни, стана ясно още от думите на Каракачанов.
„Беше ми отговорено, че в рамките на 36 месеца след подписването на договора самолетите могат да бъдат доставени. Другата спекулация, която се лансираше - че едва ли не Швеция е много сърдита и ще води съдебни дела - подобно нещо няма. Още в началото на февруари проведох в Букурещ среща с шведския министър на отбраната, на която шведската страна заяви, че те разбират нашия избор и ни уверяват, че ако се наложи и България в даден момент не може да сключи договор със САЩ, те са на разположение да започнем разговори с тях“, каза вицепремиерът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13214
1
24.02 2019 в 17:34
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма