Актуализираният план за парк Витоша допуска строежи на над 90% от площта му. Омбудсманът реагира

Според Велислава Делчева липсва екологична оценка. Тя сезира МОСВ и директора на природен парк "Витоша"

Ружа Райчева 08 януари 2026 в 13:00 7292 5
Природен парк

Снимка Уикипедия

Природен парк "Витоша"

Актуализираният план за управление на парк "Витоша" допуска увеличаване на строителни и инфраструктурни проекти върху над 90% от територията на парка, както и неправилно зониране, алармират от Институцията на омбудсмана.

Само за два дни във ведомството са постъпили над 100 сигнала от граждани и сдружения по повод предложения план. Според сигналите предложеният план не гарантира необходимата защита на природните ресурси.

По този повод омбудсманът Велислава Делчева сезира министъра в оставка на околната среда и водите Манол Генов и директора на Дирекция на Природен парк „Витоша“ Севдалина Димитрова.

Проектът на актуализирания план за управление на Природен парк „Витоша“ бе публикуван за обществено обсъждане на 2 декември 2025 г., посочват от ведомството.

Като сериозен дефицит омбудсманът посочва липсата на решения за възстановяване на лифтовете в най-натоварената северна част на Витоша, както и отсъствието на мерки за ограничаване на застрояването по границите на парка.

Общественият защитник определя като неприемливо и представянето на проекта без извършване на екологична оценка, въпреки че планът изпълнява ролята на рамка за инвестиционни намерения по смисъла на Закона за опазване на околната среда, пише в изявлението.

„В предлагания вид проектът за актуализация на ПП „Витоша“ не изпълнява изискванията за нормативна и експертна съобразеност и не отговаря на легитимните очаквания на обществеността“, заявява Велислава Делчева.

Тя подчертава, че общественото обсъждане е задължителен и ключов етап при определянето на целите и мерките за опазване на защитените територии.

В тази връзка препоръчва планът да бъде преразгледан и допълнен, включително чрез извършване на екологична оценка, и едва след това да бъде подложен на ново обществено обсъждане, се съобщава още в прессъобщението.

Велислава Делчева

Проектът, финансиран от Европейския съюз, е на стойност близо 1,7 млн. лв. и е насочен към обновяване и подобряване на парковата инфраструктура. Чрез предвидените дейности ще се повиши достъпността и атрактивността на Природен парк „Витоша“ за посетителите, като паралелно с това ще се осигури дългосрочно опазване на природните ресурси и ще се подкрепи развитието на устойчив туризъм в защитената територия, пише на сайта на ПП "Витоша".

Следете новините ни в :

Ружа Райчева

Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

17882

5

leomesi

09.01 2026 в 10:07

А хубав лифт кога?!

2252

4

Деспин Митрев

08.01 2026 в 18:21

На пътеката до Княжевския лифт е построена къща. Терзо има ли обяснение ;) Или Спаси София... или те са Застрой Витоша, Спаси София!

2485

3

Stoyancho

08.01 2026 в 14:54

Много приказки!

18283

2

Bai Tanas

08.01 2026 в 13:33

Алчност ... мамата си трака
няма наяждане

-1343

1

Октим

08.01 2026 в 13:22

Горката Витоша! И нея нагълтаха и окепазиха мръсните мутри ... А половината от строежите стоят празни и още повече загрозяват всичко наоколо!
 
X

Работилниците, фитнесът и доджото в изгорялата хиха Петрохан