„Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, мирна и свободна Европа.“
Това е едно от заключенията в приетия преди 3 седмици от правителството доклад. В него Руската федерация е припозната, като един от основните източници на регионална нестабилност.
Дали това е така само времето ще покаже, а и докладът още не е гласуван от Народното събрание. Затова и от посолството на Русия все още отказват коментар.
Тази новина обаче стана повод – сред родните депутати, а и в обществото - отново да се заговори ''за'' и ''против'' Русия.
Безумните и абсолютно еднакви, в своята същност, вечни групички на ''русофили'' и ''русофоби'' у нас пак започнаха да словоблудстват по темата. А тя е съвсем ясна и дори скучна - с мечката тряба да си практичен. Не можеш нито да я обичаш, нито да я мразиш.
Русия е страната, която е унищожила Казанското ханство – последните остатъци от Волжка България, но да не се връщаме толкова назад във времето. Никой нормален българин не може да обича страна, която е правела комплоти, за да държи в подчинение българското правителство, по време на злощастното ВРУ в следосвобожденска България.
Никой нормален българин не може да обича страна, която ни наложи най-мрачното робство - на тоталитаризма, безбожието и червения терор, обезглавявайки интелигенцията, духовенството, политическата ни класа и въобще държавата ни. Връщайки ни десетилетия назад, спрямо западните демокрации и от една от най-развитата държави на Балканите, по времето на Цар Борис III Обединител ни направи васал на една ''Империя на злото'', както Рейгън определи СССР в речта си пред Националната асоциация на евангелистите в САЩ, в Орландо, Флорида на 8 март 1983 г..
Никой нормален българин не може и да мрази страна, която макар и преследвайки личните си амбиции, му носи свободата и реално връща България на картата на света, след 5 века историческо небитие и геноцид над българския народ. Разбира се, в поредната Руско-турска, но освободителна за нас война загиват и безчетни румънски, финладски и украински войници.
Никой нормален българин не може да мрази страна, на която е дал Църква и език, и с чийто народ и култура има вековни връзки.
Никой нормален човек не може да мрази страна, която ражда Достоевски, Толстой, Мусоргски, Прокофиев, Чайковски…
Най-смешните тези на русофилите обаче са, че, видиш ли, България не може без ''матушка'' Русия и че й дължи, едва ли не, всичко.
България е съществувала векове преди Русия да се появи на световната карта, дала й е Църква и език, СИРЕЧ положила е основите за изграждането на огромната империя и великата руска култура. Един от най-почитаните светци и духовници на е Русия Киприан, митрополит Киевски, Литовски и на цяла Русия. Чистокръвен болярин от Велико Търново. Духовен брат и приятел на св. Патриарх Евтимий Търновски. Така погледнато Русия е дъщерна държава на малка България.
Русофобите обаче не отстъпват в абсурдите. Не може хем да твърдиш, че Русия е една изостанала държава и в същото време да я сатанизираш и да я обвинявяш за всички злини и конспирации у нас, на Балаканите, в Европа, в Азия, в Африка и в съседните галактики дори. Нелепо. Смешно.
Вярно е, че руският ''шовинизъм'' и ''всеобхватност'' по отношение на славянските народи или на бившите съветски републики и сателити на Съветския съюз е доста покровителствено.
Вярно е, че е изключително… да кажем ''странно'', когато руснак дойде в България и започне да ти говори на руски, че и се сърди, след като установи, че не разбираш и думичка от езика му. Но, трбява да сме реалисти. Русияе на практика е империя най-голямата държава в света, в безконечната й територия живеят десетки народности, та затова и руският човек е човек с имперско самосъзнание, както да речем и турците, в това няма нищо необичайно или зловещо. Реално, на Балканите винаги е имало само два фактора – Турция и Русия.
Имах преподавателка по руски в Богословския факултет на СУ, която не пропускаше удобен случай по време на лекция да атакува омразния й ''руски шовинизъм''. Разказваше ни как, когато специализирала руска филология в Русия усещала надменното отношение от руските преподаватели към нея, като ''носители на езика''.
Веднъж ни сподели, че развеждала своя приятелка рускиня из София и някъде около ''Св. Неделя'' се заговорили именно за отношението на руснаците към по-малките народи, а към ''Баня башъ'' нейната приятелка дори й споделила: ''Ние (руснаците) толкова Ви харесваме (нас, българите), че дори не смятаме за нужно да Ви окупираме''…
Но проблема на Русия е точно такъв, какъвто е и на САЩ, да речем. Руснаците ''изнасят'' ''братска любов'' към по-малкте народи, американците пък ''изнасят'' ''демокрация'', която народите, на които я ''доставят'' биха им върнали с удоволствие. Но, изглежда големите държави, великите сили страдат от подобен синдром на ''всеобхватността'' и ''непожеланата помощ'' в мисленето си.
Вярно е и това, че никой ''русофил'' не праща децата си да живеят в Русия, а обикновено ги урежда в някоя развита западна демокрация. Но и самите руснаци често избират западните страни, като място, на което да устроят живота си. Много испанци и италианци пък работят в Англия. Това обаче съвсем не означва, че те мразят собствените си страни.
Друга любима ''хватка'' на русофобите е да вадят от контекста изречения, да ''ампутират'' различни изказвания на български политици, революционери, писатели и общественици, изразени против руската външна политика, в определен исторически период, който е налагал такава позиция да бъде ясно отстоявана и на тази база гръмко да им лепят етикета ''русофоби''.
Да, Ботев е говорил против руската политика в моменти, когато това е било необходимо и адекватно на историческата ситуация и от гледна точка на интересите на българския народ. Но, да - Ботев е симпатизирал на руската литература и култура.
Дали пък Левски е заплашвал Ботйова и Каравелова, че ще им ''отреже чепките'', ако докарат ''миризливия казашки ботуш в булгурско'', е твърде спорна тема. Реално, преди ''изобретяването'' на Интернет, такива думи никой не е приписвал на Апостола.
Стига се дотам, че един отявлен ''приятел'' на Русия, като дядо Вазов се обявява за русофоб. Понеже в стихотворението ''На руските воини'' е изразил най-нормалната за българин позиция в момент, когато интересите на България и Русия не са съвпадали. Да, но в „Негостолюбиво село“, например, както и в много други свои разкази, стихотворения и текстове той ни убеждава, че русофилството е присъщо на българина.
Всъщност едва ли може да се твърди, че дори най-великият и кадърен български политик, истинският градител на съвременна България Стефан Стамболов е убеден русофоб. Като един гениален и изключително обигран политик, той просто е следвал най-трезвия и единствено възможен, в онази историческа епоха, път на българската политика, която е била в смъртна опастност от руските имперски набези у нас. Българската политика в следосвобожденска България, по времето на Стамболов и на ВРУ е била длъжна да е анти-руска, за да оцелее и самата България. Факт. Но едва ли преди освобождението ни Стамболов е мразел – a priori - Русия, едва ли този гениален българин, този поет е мразел руската култура.
Имаше и един виц, по случая: ''Един русофоб се спънал в бордюр. ''Путин!'', помисли си русофобът. ''Тъпанар!'', помисли си бордюрът''.
Общо взето, това изчерпва в голяма степен ''философията'' на русофобите у нас. Подобни са нещата и при русофилите.
В днешно време болшинството от русофобите са антикомунисти и тесногръдо свързват Русия единствено с комунизма. Вярно е, че самите руснаци все още трудно преодоляват комплексите си от тоталитарния строй, но православна Руска империя е имало много преди бандите от убийци и изверги на Ленин, да удавят в кръв и самия руски народ. А и в Русия винаги е имало хора, които са се борили с един или друг недък в обществото и дори в манталитета на многоликия руски народ. Аз не харесвам ГУЛаг на Сталин, но се прекланям пред ГУЛаг-а на Солженицин.
Но в политиката чувствата и емоциите са не просто лукс, а чума, от която всеки трябва да се пази. Железният контрол, разумът и ''трезвеността'' са задължителният екзистенс минимум, за да оцелееш, като политик, като партия и дори, като държава. Един умел и умен политик, който е знаел и владял тази кота нула в политиката, последният реален български цар (независимо, че във вените му няма капка българска кръв) Цар Борис III Обединител казва в интервю за сп. ''Тайм'' от 20 януари 1941 г.: "Министрите ми са англофили, генералите - германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8915
3
18.09 2017 в 14:04
8058
2
18.09 2017 в 13:54
10571
1
18.09 2017 в 10:11
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара