Хората, които идват и се включват в “Да, България!”, носят страхотна енергия, заяви на среща с българската общност в Берлин днес председателят на движението Христо Иванов.
“Да, България!” прави политика от ново поколение, като привлича хора, които по никакъв начин досега не са се разпознавали в българската политика, търсят нов deal от гледна точка на очаквания към своите представители – като работна и комуникационна култура, каза още той.
Това е втора среща на Христо Иванов с български общности в чужбина, след първата – във Виена.
Той открои като цел на “Да, България!” да работи за един много по-наситен контакт между българските общности в чужбина и общността в България, тъй като за първи път в историята си България има толкова голям брой хора, които живеят в чужбина, и за първи път може да се говори за българска диаспора.
Христо Иванов отбеляза, че единствената призма, през която се гледа, е как да върнем тези хора в България. Всъщност фактът, че България има диаспора, е страхотен ресурс, капитал, и тази диаспора е голям залог за развитие на страната, на културата. И също така обаче е много важно огледало как да се опитаме да направим България конкурентно място, за да стои на картата на вашите възможни избори, обърна се той към българската общност в Берлин.
На въпрос за киберсигурността, Христо Иванов заяви, че докато “Да, България!” събира политически и експертен ресурс , “има едно нещо в София, което се нарича Университет по библиотекарски и информационни технологии, където хора, свързани с бившата ДС, подготвят кадри за цялата информационна система на държавата. И много последователно ги пласират – започвайки от тайните служби, минавайки през всички институции, свързани с информационно управление и е-правителство. Така че в България е изградена друга мрежа – от хора, които се готвят да презаредят държавата, контролирана от ДС, в следващия технологичен формат”.
Христо Иванов подчерта, че стремежът на “Да, България!” е да работи за институционален капацитет за киберсигурност – и разполага с хората, които имат правилната мотивация да работят за това.
“Това, което се случва в Америка, става и в България, просто не се чува. Има виц за София. “Защо в Черна гора се опитаха да направят преврат, а в София не? Ами няма нужда…”, заяви Христо Иванов.
Той подчерта колко е важно политическото представителство, защото предстои избор на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет (ВСС) - “и ако в следващите 5 години имаме пак ВСС, назначен от Цацаров и Пеевски, ще загубим цяло поколение от българската правосъдна власт”.
Както и във Виена, Иванов припомни, че макар че трябва да поеме председателството на ЕС от 1 януари 2018 г., "България не знае за какво иска да работи по време на това председателство” и чакаме Комисията да ни каже, по простата формула – ако Берлин не ни е казал, слушаме Брюксел.
Скоро ще станат 6 месеца, откакто България няма еврокомисар, напът сме да докажем, че може и без нас и че България е закачена към ЕС като един пасивен придатък, заяви Христо Иванов.
“Ако нещата не се случат, няма проблем – властта, такава, каквато българските политици я искат, ние не я искаме. Надявам се да успеем, защото сме стигнали до една граница на търпимост, когато нещо трябва да се случи”, заяви известната тенисистка Мануела Малева, един от инициаторите на “Да, България!”.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Азербайджанските авиолинии спряха полетите до седем града в Русия
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия
Израел порази цели на хусите в Йемен
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна