OFFNews разговаря с лидера на СДС Румен Христов, който от години е член на парламентарната комисия по земеделие, по темата за субсидиите на зърнопроизводителите.
Защо повече европейските аграрни субсидии се дават на зърнарите, а не на, да речем, млекопроизводителите, животновъдите? Кой и кога е решил така да се раздават?
Ние спазваме правилата на Европейския съюз, а именно - изплащаме субсидия на единица площ. Въпросът е, че концентрацията на собствеността на земята в България е много голяма, тоест зърнопроизводителите притежават десетки хиляди, да не кажа - стотици хиляди декари земя. Беше въведено едно ограничение, но те намериха вратичка и успяха да разделят страната на различни фирми и да запазят субсидията. Това е още от влизането ни в ЕС, такава е европейската аграрна политика.
Може да се коментира дали тези, които имат интензивни култури - като овощари, зеленчукопроизводители и т.н., не биха могли да получават по-голяма субсидия за площта, предвид това, че са интензивни култури. Този дебат, който сигурно ще се развие сега, трябва да върви в тази посока.
Имаме зърнопроизводство на световно ниво от една страна, от друга страна имаме традиционни отрасли за България, които замряха - животновъдство, зеленчукопроизводство и овощарство. Смятам, че част от тези помощи по някакъв начин трябва да бъдат насочени към тези сектори. Защото българската продукция се харесва и носи по-голяма добавена стойност, а ние в момента изнасяме суровина.
А има ли как това да се предоговори с Европейската комисия?
Трудно може да се предоговори с ЕК, но тук може да имаме сериозен контрол върху концентрацията на земя. Диверсификацията в земеделието помага - една година ще имаш добър приход от зърнените култури, другата година от зеленчуците. Важно е да се отбележи, че зеленчукопроизводителите имат повече работна ръка, тоест осигурява по-голям поминък. Премиерът Николай Денков намекна за предоговаряне на начина на субсидиране на земеделските производители с ЕК. Това би бил много смел ход.
Как сегашният начин на аграрно субсидиране влияе на българското село?
В България не се разбира, че програмата на ЕС е програма за развитие на селските райони, а не за развитие на земеделието. Смисълът на тази програма е да задържим това население в малките населени места, да няма обезлюдяване, да има поминък, да има млади хора и семейства.
Това не се получава и колкото повече субсидиите отиват в малък брой потребители, колкото по-голяма концентрация на земята - толкова повече обезлюдяват селата. Като се говори за подпомагане на отрасъла, да - той има нужда от помагане, но смисълът на тази програма е развитие на селските райони.
Как ще коментирате протеста на зърнопроизводителите?
Протестът е изцяло на зърнопроизводителите, те казват - ние сме заедно в бранша. Първо - ако има някакви компенсации, големият пай ще бъде за тях, и второ - всички тези трактори са техни. Животновъдите и зеленчукопроизводителите нямат трактори. Няма лошо да има големи зърнопроизводители и богати хора, но те станаха твърде големи и твърде богати. Имат ги наистина майбасите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-40
2
19.09 2023 в 12:54
615
1
19.09 2023 в 12:39
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара