Национално сдружение брокери на имоти внесе петиция в парламентарната правна комисия, свързана със законопроект за регулиране на посредническата дейност при сделки с недвижими имоти, внесен от 10 депутати от партия "Възраждане". Законопроектът е съставен от юридически лица с нестопанска цел в частна полза на Национално сдружение "Недвижими имоти", в което членуват 295 фирми (към 25.06.2021 г. по данни от Търговския регистър), съставляващи около 6% от действащите над 5000 агенции за недвижими имоти в България.
Национално сдружение брокери на имоти внесе и писмени становища в Народното събрание, адресирани до водещата правна комисия и до участващите в обсъждането на този законопроект постоянни комисии с искане за включване в обсъжданията и отхвърляне на спорния законопроект.
В петицията се изразява несъгласие най-вече със създаването на частна браншова структура, наречена Камара на брокерите, на която държавата да отстъпи изключителни права (монопол) по издаване на удостоверения за правоспособност на брокерите в България; по провеждане на задължителни периодични обучения на брокерите в България; по одобряване на програми за периодични обучения, осъществявани в други обучаващи организации, въпреки че те са лицензирани от МОН; по провеждане на изпити за издаване на свидетелства за професионална квалификация на брокерите в страната и още монополни права.
С предложения от "Възраждане" проектозакон се предвижда голяма власт да бъде дадена в ръцете на Камара на посредниците. Законопроектът предвижда тази частна структура да събира различни такси: встъпителни вноски за членство, членски внос, такси за вписване в регистър на брокерите, такси за издаване и преиздаване на удостоверения за правоспособност, за обучения, за изпити, глоби и други такси, чиито размери да бъдат определени от органи на камара.
Така чрез камарата на брокерите ще могат да се извличат огромни печалби за сметка на останалите заети в бранша (над 20 000 брокери).
Законопроектът определя липсата на свободен пазар, предвижда чрез силата на закона и различни мерки, задължения, такси и проверки да се ограничи конкуренцията в занаята. Това ще затвори свободния вход върху професията и ще рефлектира директно към потребителя, чиято услуга неминуемо ще се оскъпи.
Какво предлага Национално сдружение брокери на имоти?
1. Да се създаде Национален регистър на брокерите – държавна собственост, а не собственост на камара на брокерите
2. Етични правила и норми за поведение на брокерите да залегнат в специален закон, какъвто Национално сдружение брокери на имоти е изготвило и представило на вниманието на обществеността, а не в кодекс по професионална етика, създаден от брокери – членове на камара (https://sbibg.org/proektozakon-za-posrednicite-pri-sdelki-s-nedvizhimi-imoti/).
3. Санкциите за неизпълнение на задълженията на брокерите, включително за нарушение на етичните правила и норми, залегнали в закон, да се налагат от българските съдилища, а не от комисия от професионална етика към камара, съставена от брокери.
4. Професионалните обучения на брокери да се осъществяват по реда на Закона за професионалното обучение и образование в свободно избрано от всеки брокер учебно заведение, а не по програма и в учебно заведение, определени от камара.
5. Такси за вписване в регистър, глоби и имуществени санкции да се заплащат в полза на държавния бюджет, в размери, посочени в съответните Тарифи за държавните такси, събирани от конкретния орган или определени от съда, а не в полза на камара.
Национално сдружение брокери на имоти е учредено на 13 април 2013 г. Към момента в сдружението членуват над 255 фирми.
Сдружението цели защита на правата и интересите на своите членове и на потребителите на посреднически услуги чрез приемане на специален закон, с който да се въведат правила за работа на пазара на имоти, изпълнението на които да се контролира от съдилищата на Република България, а не от частна структура (камара).
Други цели на сдружението са запазване свободата на стопанска инициатива в бранш "Недвижими имоти" чрез недопускане налагането на монополни положения от страна на частни икономически субекти (група фирми, обединени в камара), на които държавата да предостави изключителни права да администрират цял сектор от икономиката.
Създаване на публичен Национален регистър на брокерите на недвижими имоти към държавен орган, вписванията в който да се разрешават на основания, посочени в закон, а не по преценка на комисия към частна структура - камара.
Въвеждане на изисквания за професионална квалификация и/или брокерски стаж и правила за професионална етика.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13848
2
04.12 2023 в 14:30
Абсолютно задължително е да се създаде унифицирано обучение и сертифициране за брокери на недвижими имоти, както и регистър.
5000 агенции имало в България?! 4800 са диванни тетки дето твърдят че работят за агенция, а всъщтност са сами и грам идея нямат как се правят сделки с недвижими имоти.
Масовото мнение на хората е че брокерите са нагли, некомпетентни и в голяма част опасни. Бил съм свидетел на опити за измами, извиване на раъце както и агресия от страна на брокери в скромния ми опит като брокер от 4-5 години. И не можеш да направиш нищо.
Та напълно подкрепям предложението на В***раждане!
14389
1
04.12 2023 в 12:09
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара