Премиерът Бойко Борисов направи любопитен коментар по повод предстоящите евроизбори по време на срещата на правителството с бизнеса, организирана от в. "Капитал".
„Изборите са си избори и там ще си проличи и отношението на хората и всяка една партия какво предлага. Убеден съм, че ще има хора, които ще заложат пари срещу нас. Може да излязат и банкери срещу нас, но ние сме длъжни да правим правилните неща, пък да става каквото ще", заяви министър-председателят.
Веднага след това Борисов добави, че вярва в инстинкта на българския народ и че "той винаги ще ни води в правилната посока".
Премиерът използва форума и да се похвали с успехите на правителството в присъствието на вицепрезидента на ЕК Валдис Домбровскис.
"Данъчните приходи са се увеличили с 50%. Това означава много по-добра работа на приходните агенции. Външният дълг за 2019 г. ще бъде 18,6% и ще ни нареди сред държавите с най-нисък дълг в Европа. Средната работна заплата в сравнение с 2014 г. е нараснала с 47,5%, БВП е нараснал с 39% в сравнение с 2014 г. Приходите от туризма са рекордни", каза премиерът.
Според него данните на БНБ показвали ръст на инвестициите.
"За първи път износът на България за Германия е по-голям от вноса. Заводите бълват продукция, която се изнася на 100%”, каза Борисов.
"Там, където са "Марица", "Струма", "Тракия", където са магистралите, заводите никнат като гъби. В края на март поне 3 лота ще започнем да строим по „Хемус”. Това ще е реката, по която ще потекат инвеститорите към Северна България”, категоричен е премиерът.
Според Борисов по-висша степен на демокрация от ЕС няма. Премиерът говори и за необходимостта от това страната ни да приеме еврото.
„Защо е важна темата за еврото? Критиците казват, че щели да се вдигнат цените, но държавите, към които се стремим - всички те са с въведено евро. Аз бих задал контра въпрос - кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? – Защото в Банковия съюз нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас. Целта е, ако някой собственик на банка я доведе до фалит, не данъкоплатците да платят и хората да си изгубят парите, а той да понесе своята отговорност и той да я платят“, каза Борисов.
Сред предимствата от въвеждането на еврото той отчете по-ниските лихви по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава.
„Важното е да дисциплинираме банковия сектор, да не се случва това, което се случи с КТБ. А това няма как да се случи, когато България е в този клуб“, допълни още премиерът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10103
8
29.01 2019 в 16:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
5900
6
29.01 2019 в 15:10
4005
4
29.01 2019 в 13:28
Надяваме се за повече трезвомислещи и позитивно настроени хора. Гласувайте за своите интереси. Ако знаете какви са те ;)
5745
3
29.01 2019 в 13:25
15256
1
29.01 2019 в 12:13
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват