Изложени на произвола на работодателите си - това е съдбата на българите и румънците в германските кланици. Големите месопреработвателни концерни печелят милиарди, а заплащането на работещите е минимално, пише Дойче Веле
Източноевропейците, работещи в месопреработвателната промишленост в Германия, печелят много по-малко в сравнение със своите германски колеги, показват данните на Федералната агенция по труда. По информация на агенцията, към 30-и септември 2019-а година на пълно работно време в кланиците и в месопреработването са били ангажирани 84 500 германци, 22 400 румънци, 8 300 поляци, 3 300 унгарци и 2 500 българи.
Средният доход на германците в тази сфера в края на 2018-а година е бил 2 300 евро бруто месечно, на румънците - 1 800, на поляците и унгарците - съответно 1 900 и 2 000 евро. Най-малко са изкарвали българите - средно 1 700 евро.
Месопреработването е един от най-важните икономически сектори в Германия - миналата година оборотът на отрасъла е достигнал 42,5 милиарда евро. А най-големият производител на месо е концернът "Тьонис" (в който стотици работници от България и Румъния се оказаха заразени с коронавирус) - с 6,9 милиарда оборот.
Официално за работещите в месопреработвателния бранш е въведено минимално заплащане от 8,75 евро на час. Но синдикати и други организации казват, че заетите рядко получават толкова - обичайно им се взимат удръжки под различен предлог. "Непрозрачното отчитане на работното време и неяснотата в разходите за жилище, транспорт и материали оставят впечатлението, че тези хора са обект на измама", посочва синдикалистът Армин Визе. "В Германия - която смятат за социална правова държава, работниците се оказват изложени на произвола на работодателите си."
Правителството ще се бори със злоупотребите в бранша
През изминалата седмица кланица в провинция Северен Рейн-Вестфалия се превърна в огнище на Ковид-19, след като в нея бяха потвърдени над 800 случая на заразени служители, междувременно те вече надхвърлят 1000. Преди месец кланица в Косфелд също се оказа инкубатор за заразата. Федералното правителство обеща в края на май, че ще се бори срещу злоупотребите в месния бранш. От следващата година клането и обработването на месото ще може да се извършва само от назначените служители на конкретното предприятие. Временните договори, с каквито масово се ангажират чуждестранни работници, ще станат табу. От синдикатите алармират, че в момент едва около 20 процента от служителите в бранша са назначени постоянно. Съмнителни фирми поемат голяма част от тежката работа и намират служители, които я изпълняват срещу ниско заплащане.
Германският министър на труда Хубертус Хайл подчерта: "Искаме да затегнем контрола още преди новият закон за сигурността при работата в месната индустрия да е налице".
Евтиното не е най-доброто
В много кланици в Германия работят хора с временни договори и в лоши условия, което е причина експертите да призовават потребителите към внимание при покупките на месо. "При купуването на месо хората трябва да имат предвид, че най-евтиното не е най-доброто", казва Бернхард Бурдик от Централата за защита на потребителите в Северен Рейн-Вестфалия. Затова той съветва да се яде по-малко, но по-скъпо месо. Същевременно експертът изтъква, че до момента няма случаи на пренасяне на коронавирус чрез хранителни продукти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3810
3
02.07 2020 в 09:41
Значи, колкото са "изкарали", толкова са им платили?
3005
2
23.06 2020 в 11:43
А за тия 1700 евро да се счупиш от работа, с колко 500(примерно) квартира и още 200-300 сметки, къде е Киро на кирия кво се вика -да бяха учили, нямаше да реват. Съжалявам да го кажа на гастарбайтерите, но 2000 евро за човек с достатъчен стаж и образование е една съвсем нормална заплата в София в момента.
3111
1
21.06 2020 в 02:26
Който, за каквото е учил.
Сега германците ли ще са ни виновни, че не ни плащат немски заплати, в тяхната държава?
Ако дойде немец в България, дали ще трябва да му плащаме немска заплата?
Това се нарича пазар на труда.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)