OffNews.bg

Как да разбера дали ми подслушват телефона?

Смартфоните са неразделна част не просто от нашето ежедневие, а дори продължение на самите нас. В тези компактни, джобни устройства понякога е концентриран почти целият ни живот – пазаруваме от тях, управляваме финансите си, съхраняваме снимките и видеата си, всички приложения за социални мрежи и чатове са там. Но дали телефонът ни не е станал жертва на подслушване или пък е хакнат.

За да сте напълно сигурно обикновено трябва професионална диагностика. Но има как да разпознаем подслушване с някои признаци, които ни помагат за това. Когато се натрупат няколко от тях тогава може да имаме съмнения, че сигурността на телефона е нарушена. След което да предприемем някои базови мерки за защита от подслушване и да потърсим специализирана помощ.

Признаци за подслушване

Ето кои са най-честите признаци, които се случват при хакване на телефона:

  1. Странни шумове при обаждане – ако чувате паралелни гласове (не странични при другия човек, с който разговаряте), статичен шум, тикащи звуци по време на разговор, това е един от симптомите, че телефонът се подслушва.
  2. По-бърз спад на батерията и прегряване – ако батерията рязко си промени възможностите, това говори за проблеми със смартфона. Същото важи и ако прегрява. Има много обяснения за това, едно от тях е хакване на телефона, защото се ползват приложения, които непрекъснато работят на фонов режим. Ако проблемите с батерията и прегряването стават постепенно и не се премахват след рестарт и factory reset, тогава има проблем с устройството. Било то сервизен или злонамерен.
  3. Странно поведение, когато не се ползва – ако телефонът не се ползва и започне произволно да активира приложения, да се изключва и включва сам или да получавате известия в тих режим тогава има вероятност да е компрометирана сигурността му. Ако сам се включва или изключва, това може да е и от прегряване и комбинацията от двете не винаги е 100% сигнал за подслушване на телефона.
  4. По-бавно изключване – ако времето за изключване на устройството се усили значително това е друг признак за хакване на телефона. Инсталираният шпионски софтуер продължава да работи и затваря по-бавно, което и забавя процеса по изключване. Не трябва да се пренебрегва и факта, че ако сте отворили много приложения, това също ще доведе до по-бавен reboot.
  5. По-странни сайтове – ако интернет страниците, които посещавате започнат да изглеждат по-странно има няколко варианта. Да са направени промени в настройките, било от вас или от някой, който е хакнал телефона ви. Вторият е да се прави опит за фишинг измама с копие на популярен сайт, който да се показва. Ако е последният случай – затворете страницата и не въвеждайте нищо, за да защитите личните си данни.
  6. Необичайни текстови съобщения – ако получите странни и неочаквани текстови съобщения, които нямат смисъл, например произволен набор от символи, може да индикира, че някой вече подслушва телефона ви.
  7. Случайно включване на камерата и микрофона – в повечето случаи, когато се активира камерата или микрофона на телефона се появява зелена точка в горната част на екрана. Не винаги, но ако забележете, че това се случва без да се отваряли приложение, което да ги ползва, то това може да е знак, че сте обект на подслушване.
  8. Скрити приложения – ако забележите програми, които не помните да сте инсталирали на телефона си и не са част от вградените такива ги проучете в интернет. Шпионският софтуер може да носи базови имена като System Update, но да не е в настройките.

Как да се предпазим

В киберсигурността има няколко правила, че никой не е застрахован от хакерска атака и, че дори най-подготвените могат да бъдат атакувани успешно. Това не пречи да се опитат да намалите риска от подобни опити за подслушване на телефона или неговото хакване. Ето пет съвета какво да правите, за да понижите тази опасност за мобилния телефон и да повишите сигурността му: