Държавата ще плаща 25% от семестриалните такси на студентите, които станат резервисти в армията
Държавата ще плаща част от семестриалните такса на студентите, които решат да минат военно обучение и придобият квалификация "Офицер от резерва" на българската армия. Това предвижда проект за нова Наредба за условията и реда за организиране, провеждане и осигуряване обучението на българските граждани за защита на Отечеството. С нея се променя и военното обучение в училище. То вече няма да е в 9. и 10. клас, а в 10-и и 11-и. Документът урежда и обучението на желаещи да бъдат зачислени като резервисти, които са завършили висше образование.
Предвижда се наредбата да влезе в сила от учебната 2023/2024 година.
Проектът е на двама министри - на отбраната и на образованието - и е публикуван за обществено обсъждане, след което ще бъде гласуван от правителството. С приемането му ще се отмени сега действащата наредба от 2013 г., която урежда въпроса за военното обучение в училище.
Студенти
Военното обучение за студенти и висшисти ще е 1000 часа, два семестъра в рамките на две учебни години.
Държавата ще покрива до 25%, но не повече от 300 лева, за всяка от платените две семестриални такси.
Обучението ще провеждат военните ни висши училища.
За него няма да имат право да се записват чужди граждани, както и притежаващи двойно гражданство - българско и чуждо, а единствено хора с едно - българско - гражданство.
За периода на присъственото военно обучение на студентите ще се осигуряват: безплатно настаняване, безплатна храна или левовата ѝ равностойност, застраховка срещу смърт и неработоспособност вследствие злополука при изпълнение на задълженията във връзка с обучението, униформено облекло и снаряжение.
Записаните за придобиване на професионалната квалификация "Офицер от запаса", които не завършат обучението си, ще трябва да върнат средствата за обучение, настаняване и храна за периода, в който са били обучавани.
Завършилите ще полагат военна клетва и ще им се присвои първо офицерско звание по резерва.
Учениците
Общите рамки на военното обучение се запазват, както досега. То ще се провежда по пет учебни часа във всеки от двата класа в часа на клас от 1 декември до края на учебната година. Военни или цивилни от Министерството на отбраната ще подготвят учениците в присъствието на класния им ръководител.
10. клас обхваща следната подготовка:
- усвояване на знания и умения, свързани със защитата на родината;
- същност и съдържание на гражданско-военните отношения;
- оказване на помощ на населението от въоръжените сили при военни кризи;
- оцеляване при откриване на невзривени боеприпаси, оказване съдействие от въоръжените сили на органите за сигурност в борбата им срещу разпространяване на оръжия за масово унищожение, незаконен трафик на оръжие и тероризъм;
- защита на населението и критичната инфраструктура и участие на въоръжените сили в спасителни и евакуационни дейности.
Темите за 11. клас включват:
- въоръжени сили на Република България - история и настояще;
- мисии и задачи на въоръжените сили на Република България; участие в операции и мисии извън територията на страната;
- същност, цели и задачи на резерва на въоръжените сили на България;
- въоръжение и екипировка на военнослужещите във видовете въоръжени сили;
- приемане на военна служба и на служба в резерва на въоръжените сили на Република България.