
Вариантът на SARS-CoV-2, който сега доминира в света, заразява по-лесно клетките от оригиналната версия, която се появи в Китай, съобщи АФП. Това може би го прави по-заразен за хората, предполагат експерти от няколко научни института. Изследването е публикувано в сп. Cell.
"Не знаем още дали човек се справя по-добре с него, или не" коментира Антъни Фаучи, директор на института по инфекциозни болести.
След като се появи в Китай и се прехвърли в Европа, вариант на новия коронавирус, който мутира постоянно като всеки друг вирус, стана доминантен. Именно европейската версия се прехвърли в САЩ. Вариантът D614G има секция, контролираща точката, с която прониква в човешките клетки.
Учените от университетите в Шефилд и Дюк и лабораторията в Лос Аламос установиха през април, че вече доминира D614G. Това ги притесни, защото мутацията прави вируса по-заразен. Тяхното твърдение обаче предизвика критики, защото не бяха доказали, че именно мутацията е причина за доминантността на вируса. Затова те направиха допълнителни експерименти.
След като анализираха данните за близо 1000 британски пациенти, специалистите установиха, че тези с въпросния вариант имат повече вирусни частици, без това да променя сериозността на болестта.
Лабораторните експерименти показаха, че този вариант на вируса заразява три до шест пъти по-лесно човешките клетки. Лабораторните опити обаче не могат да възпроизведат действителната пандемия.
Затова изводът на специалистите е, че макар и сега циркулиращият вирус да по-заразен, това не означава, че той се предава по-лесно между хората, се твърди в публикацията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
eagle60
Депутатка от Думата го обясни. Русия забранява смяната на пола, за да не бягат мъжете от армията
Mateevk
Депутатка от Думата го обясни. Русия забранява смяната на пола, за да не бягат мъжете от армията
dolivo
Депутатка от Думата го обясни. Русия забранява смяната на пола, за да не бягат мъжете от армията
Constanza
Новият министър на Финансите на Ердоган: Ще върнем турската икономика на рационална основа