Отбелязваме Международния ден на фибромиалгията

OFFNews 12 май 2017 в 15:31 5060 0

На 12 май отбелязваме Международния ден за информираност за ревматичното, автоимунно заболяване фибромиалгия.

Това е рожденият ден на Флорънс Найнтингейл, британска медицинска сестра, която поставя основите на професионалната сестринска грижа. На 40 г. възраст тя заболява от фибромиалгия.

При фибромиалгията болните изпитват силни болки в мускулите и смазваща умора, без да има видими причини за това. Специфично за болестта е, че болка може да се усеща във всички части на тялото. Разпознава се по появата на силна болезненост при натиск на определени точки, симетрично разположени на тялото. Придружаващи клинични симптоми са неспокоен сън, депресивни състояния, тревожност, хронична умора, нарушаване на регулацията на дебелото черво и пикочните пътища. Силата на болката зависи от различни фактори – студ, тревожност, шум, влажност. Други, характерни за фибромиалгията симптоми, са главоболието и мигрената, които се проявяват при 40% от болните.

Както повечето автоимунни заболявания, фибромиалгията засяга десет пъти по-често жените, при това в активна възраст - между 20 и 50 години. Заради нетърпимите болки и сковаността в мускулите, която изпитват, много от тях изпитват затруднения при изпълнение на задълженията си и са принудени да напуснат работа. Това е и един от основните проблеми, пред които са изправени хората с тази диагноза в България – липса на подкрепа както от страна на работодателите, така и от страна на държавата. Повечето от тях не получават и адекватна информация от лекарите как да облекчат своето състояние.

Между 3 и 6% от световното население страда от фибромиалгия. Няма яснота за броя на болните в България.

„Най-вероятно броят на хората с фибромиалгия многократно надхвърля диагностицираните пациенти“, предполага Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматични заболявания (ОПРЗБ). Причината е, че фибромиалгията се диагностицира изключително трудно. Няма тест или специфични изследвания, които да доказват болестта.

„Диагнозата се поставя чрез измерване на прага на болка с апарат долориметър и информация от болния за съпътстващи симптоми и наличие на отключващи фактори. Такива могат да бъдат нервно и психическо напрежение; психически травми в детството; хронична преумора; наличие на други ревматични болести, протичащи с хронична болка“, обяснява Д-р Валентина Решкова, ревматолог в Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ в София.

Смята се, че хората, които страдат от лупус, болест на Бехтерев или ревматоиден артрит, са много склонни на един по-късен етап да се разболеят и от фибромиалгия.

„Заради непознаването на болестта, пациентите, а и лекарите, често не свързват главоболието или световъртежа, например, при пациенти, вече диагностицирани с ревматично заболяване, с фибромиалгията. А в много от случаите именно тя е в основата на тези оплаквания“, убедена е Боряна Ботева.

Друг характерен белег на болестта е силният наследствен фактор. Затова от ОПРЗБ съветват хора, които имат в рода си болни от ревматично заболяване или които самите са диагностицирани с такова, при наличие на някой от изброените симптоми да се консултират с ревматолог.

Отбелязването на Международния ден за информираност за фибромиалгията е част от Информационната седмица за ревматичните заболявания в България. Неин организатор за трета поредна година е ОПРЗБ. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Секссимволът от ''Завръщане в синята Лагуна'' Брайън Краус в подкаста на OFFNews