Срокът на мерките срещу разпространението на COVID-19 в столицата ще бъде намален - те влизат в сила от утре, но ще важат до 19 август включително, а не за един месец от обявяването им.
Това става ясно от заповед на служебния здравен министър Асен Меджидиев след разговор с директора на столичната здравна инспекция д-р Данчо Пенчев заради множеството въпроси, постъпили в МЗ и Столичната регионална здравна инспекция.
В заповедта на д-р Меджидиев се уточнява, че противоепидемичните мерки не се отнасят за спортуващите на закрито, за персонала и клиентите на заведенията за хранене и развлечение и за децата до 6 г. Но остават за посетителите на големите търговски обекти - в моловете гражданите трябва да са с предпазна маска. За общите части обаче това не е необходимо.
Така се отменя вчерашната заповед, която предвиждаше мерките в София да важат за 30 дни.
Защитните маски стават задължителни в здравни, лечебни заведения, аптеки, оптики и градския транспорт. Със заповедта към списъка се добавят и търговските обекти, железопътни гари, автогари и летище София.
В закрити помещения и на работното място трябва да се спазва задължителна дистанция от 1,5 м, редовна дезинфекция и проветряване.
При възможност и по преценка работодателите и органите по назначаване могат да създават възможност за работа в дистанционна форма.
В детските заведения и специализираните институции се провежда засилен сутрешен филтър за недопускане на хора с клинични симптоми на COVID-19, както и за други остри заразни болести.
Ограничения има и за свижданията в болниците.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8012
2
03.08 2022 в 20:24
-4325
1
03.08 2022 в 17:53
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му
Никола Цолов се запътва към Формула 1, пишат испански медии