Преболедуването на COVID-19 създава също толкова добра защита като ваксинацията срещу инфекцията, предаде Франс прес, позовавайки се на едно от най-мащабните изследвания по тази решаваща за овладяването на пандемията тема.
"Въпреки че инфекцията осигурява защита, която намалява с течение на времето, нивото ѝ изглежда също толкова, ако не и по-трайно, в сравнение с това, което дава ваксинацията", пишат авторите на изследването, публикувано в сп. "Лансет".
Сравнението се базира на ваксините на "Пфайзер"/"Бионтех" и "Модерна", които са сред най-ефективните срещу COVID-19 и са в основата на ваксинационните кампании в много западни страни.
Темата не е нова и много изследвания са се опитали да сравнят рисковете от повторно заразяване с коронавирус в зависимост от това дали човек е ваксиниран или вече е бил заразен.
Настоящото изследване обаче е безпрецедентно по своя обхват и събира около 60 проучвания, направени през последните години, като отчита появата и на варианта Омикрон в края на 2021 г. Последният се оказа много по-заразен от своите предшественици и способен да заразява много ваксинирани хора, без те да са изложени на повишен риск от развитие на тежка форма.
Изследването, публикувано в сп. "Лансет", стига до заключението, че същото важи и за прекарана инфекция с коронавирус: защитата е доста слаба срещу повторна зараза с Омикрон, но е силна срещу тежка форма на COVID-19.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)