„Държавата е длъжна да осигури достъпна среда и качествено здравеопазване за всеки един гражданин. Важно е да направим предизвикателствата пред малките хора в България видими за системата, за да можем заедно да изградим общество, в което човекът не се измерва в сантиметри, а в равни възможности.“
Това заяви министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски на работна среща по проблемите и предизвикателствата пред хората с нисък ръст в страната ни. Той разговаря с председателя на НО „Малки български хора“ Светослав Чернев. Участие взе и зам.-министърът на здравеопазването Владимир Афенлиев.
На срещата са обсъдени перспективи за създаване на мултидисциплинарен подход при постъпването в лечебно заведение на хората с нисък ръст. Светослав Чернев дава за пример добрите практики, които има организацията с Военномедицинска академия (ВМА). Той изтъква, че за тях е изключително важно при хоспитализирането им да не се проследява само основното заболяване, но и придружаващите.
Светослав Чернев откроява необходимостта от навременна психологическа подкрепа не само на децата с нисък ръст, но и на техните родители. Акцент в срещата е и указване на съдействие от страна на Министерството на здравеопазването за лекарствената терапия, профилактичните прегледи, медицинските изделия и помощните средства.
Обсъдена е възможността за финансиране по линия на Наредба 9 за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел