"Гордото знаме на Ислямска република Иран в посолството на Иран в София е свалено наполовина в почит на човека, който не позволи черното знаме на ИДИЛ да бъде издигнато в столиците на някои страни, включително Ирак и Сирия", се казва в становище на посолството на Иран в София по повод смъртта на генерал Касем Солеймани.
Според мисията Солеймани "не позволи последиците от съществуването на това ужасно явление да се проявят в европейските държави".
"Командир Касем Солеймани беше личността, представляваща най-ефективната сила в борбата срещу тероризма и екстремизма в Западна Азия. Той изигра важна и определяща роля в противодействието срещу ИДИЛ, Ал Нусра и Ал Кайда", пишат от посолството.
Според иранските дипломати ликвидирането на генерала е "страхливото и малодушно", "опасен и глупав акт, който все повече показва терористичния характер на американското правителство, изразяващ се в подкрепата му за терористични групи в региона и по света".
"Убийство на този човек от агресора, а именно престъпният режим на САЩ под прякото командване на Тръмп, представлява толкова опасен и глупав акт, който все повече показва терористичния характер на американското правителство, изразяващ се в подкрепата му за терористични групи в региона и по света. Всъщност този страхлив терористичен акт, който беше поръчан от американския президент, изложи на показ американския държавен тероризъм пред всички".
"Съединените щати, които хвърлиха региона в несигурност чрез едностранни действия, системни нарушения на международното право, прекомерен натиск и икономически тероризъм над Иран, сега поставят същия този регион на ръба на истинска война чрез увеличаване на напрежението, войнствеността и прибягване до държавен тероризъм. Това е война, която, ако започне, ще има последствия и ще доведе до хаос в много страни!", допълват от иранското посолство.
Според Техеран действията на Доналд Тръмп и воденото от него правителство са в противоречие с международното право и са извършени с цел да се отклони вниманието от процеса по импийчмънт на американския президент.
"Тази криминална атака срещу генерал-лейтанант Солеймани е най-голямата стратегическа грешка на САЩ в западноазиатския регион и те няма лесно да избягат от последствията", се казва още в становището.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие