Испания се бори с най-тежките наводнения от десетилетия насам. Проливните дъждове са причинили смъртта на 158 души досега, а десетки други са в неизвестност, предават световните агенции.
Испанското правителство обяви тридневен траур от днес. Наводнени са градове и пътища, има множество прелели реки, които са оставили хиляди хора без ток и течаща вода. Преустановено е движението на влакове и обществен транспорт. Във Валенсия дори сградата на съда е била превърната във временна морга. Спасителни екипи продължават да разчистват отломките и да претърсват наводнени домове и закъсали автомобили за хора, които още са в неизвестност след опустошителните наводнения
Някои райони от Испания се подготвят за още проливни валежи. Оранжеви и жълт код остават в сила в части на Валенсия, а на север дъждовете продължават.
Наводненията са нанесли сериозни щети върху инфраструктурата във Валенсия. Отнесени са мостове, пътища и железопътни линии. Наводнени са и земеделски земи в региона, в които се произвеждат около две трети от цитрусовите плодове в Испания – един от водещите световни износители на портокали.
В източните и южните райони на Испания есенните дъждове са често наблюдавано явление, но тазгодишният дъжд беше безпрецедентен.
Каква е причината за бедствието?
Проливният дъжд вероятно е бил причинен от така наречената от испанските метеоролози „gota fría“ или студена вода, която се отнася до басейн от по-хладен въздух високо в атмосферата, който може да се отдели от струйното течение, да се движи бавно и често да доведе до силни валежи. Това явление е най-често срещано през есента.
Учените са категорични, че глобалното затопляне, предизвикано от замърсяването с изкопаеми горива, прави тези видове екстремни валежи по-чести и по-интензивни.
По-горещите океани подхранват по-силни бури, а през август Средиземно море достигна рекордно високи температури. По-топлият въздух също така е в състояние да задържа повече влага, като я попива като гъба и я изстисква под формата на проливни дъждове.
Това наводнение е отчетено като най-смъртоносното в Испания от десетилетия насам. В сравнение, през 1959 г. загиват 144 души при наводнение в испанския град Рибаделаго. Това бедствие обаче е причинено от разрушаване на язовирна стена, изпускаща вода от язовира Вега де Тера, а не от природно бедствие.
Последното сравнимо природно бедствие е през 1996 г., когато наводненията убиват 87 души в близост до град Биескас в Пиринеите.
Въпреки че през последните години Испания преживя значителни есенни бури, нищо не се сравнимо с опустошенията, причинени през последните няколко дни.
Бедствието е на нивото на наводненията, наблюдавани в Германия и Белгия през 2021 г., които отнеха живота на повече от 230 души.
Еля Изетова
Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.