Европейската комисия предлага промени в 32 инвестиции и 14 реформи, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) - глава RePowerEU.
Това стана ясно по време на изслушването на служебните министри на финансите и енергетиката - Людмила Петкова и Владимир Малинов, в Народното събрание (НС).
На 11 септември изтече срокът по приет през юли от Министерския съвет (МС) доклад за предприемане на действия за изменение на НПВУ и за изготвяне на предложение по съдържанието на глава RePowerEU.
През последните 2 месеца текат активни преговори между България и ЕК относно въвеждането на мерки за нисковъглеродна икономика, описана в НПВУ. Финансовият министър Людмила Петкова заяви пред депутатите, че е бил постигнат значителен напредък.
Тя каза, че е важно изпълнителната власт да запознае НС със значителните изменения в инвестициите и реформите на сектор "енергетика".
Ще се обсъждат възможностите за промени на три решения на Народното събрание:
- От 12 януари 2023 година за промени в НПВУ в сектор "енергетика";
- От 20 юли 2023 година за определени действия на държавни органи на "Мини Марица Изток";
- От 25 април 2024 г. за осигуряване на средства за "Мини Марица Изток" за четири години - от 2024 до 2028 година, за обезпечаване на пари за техническа рекултивация на терени в района.
Предложенията за промени в НПВУ и в съдържанието на глава RePowerEU трябва да бъдат внесени в МС до 30 септември.
Финансовото и енергийното министерство предлагат на парламента да приеме промени в 32 инвестиции и в 14 реформи, заложени в НПВУ.
Те основно засягат актуализиране на описанието на целите за изпълнение във връзка със забавянето им поради различни фактори, по-добри алтернативи за изпълнението им или в съответствие от реално сключени договори с получатели или изпълнители.
Нормативните промени включват намаляване или преразпределение на средства на инвестиции в резултат на спестени средства или отпадане на дейности. Предвижда се и изтеглянето към третото плащане по НПВУ на определени цели.
"България е единствената държава членка на ЕС, която не е представила официално глава RePowerEU, и за да може България да се възползва от безвъзмездния ресурс в размер на 479 млн. евро, изменението на Националния план трябва да бъде одобрено от ЕК", каза финансовият министър.
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.