Премиерът Денков: Щом Русия може да използва касетъчни бомби, защо другата страна да не може

Александра Маркарян 11 юли 2023 в 12:56 5418 6

Николай Денков

Снимка БГНЕС/Надежда Пеева

Николай Денков

Смело изказване направи министър-председателят Николай Денков по въпроса, създал напрежение сред страните в НАТО през последните дни: предоставянето на касетъчни бомби от САЩ на Украйна, на което Великобритания и Германия се противопоставиха остро.

"Доколкото съм чувал, те (руснаците) вече са използвали такъв тип боеприпаси, така че ако ги използват, нормално е да се очаква, че другата страна (Украйна) също може да ги използва. ... Ние сме в пълноценна война, така че когато водиш война, заплахите са важни, но още по-важно е да имаш успех на бойното поле" - казва българският министър-председател в интервю за Sky News от Вилнюс, където се намира за срещата на върха на НАТО, основен въпрос на която е Украйна и евентуалното ѝ бъдещо членство в Алианса.

Касетъчните бомби (или боеприпаси) са изключително опасни и използването им предполага множество жертви, включително цивилни, включително след края на бойните действия. Те представляват контейнери с десетки до стотици експлозиви в тях. Могат да бъдат хвърляни от самолет, изстрелвани от ракети или артилерия, морски оръдия или ракетни установки, при което се отварят и разпръскват безконтролно експлозивите. Предназначени са да се задействат при удар, но значителна част от тях не успяват да експлодират веднага. Това може да се случи например когато паднат върху мокра или мека земя. Така съществува риск да се взривят впоследствие и да ранят, осакатят или убият напълно невинен човек. Изстрелването им превръща района, където падат, в минно поле и излагат на риск цялото население дълго след края на бойните действия.

Касетъчни бомби: защо това оръжие е толкова коварно

Това е причината да бъдат забранени с международен договор, към който са се присъединили над 120 държави, сред които е и България. Русия, Украйна и САЩ обаче не са. 

В началото на близо двуминутното интервю премиерът се опитва да заобиколи горещия въпрос с аргумента, че не е военен, а отговорът изисква военна експертиза. Даже казва "всъщност, това не е моя тема". След като журналистката настоява, че въпросът е и политически, Денков отвръща, че той е "чувствителен" и излага тезата, че щом Русия може, защо Украйна да не може да поразява територии с касетъчни бомби и е нормално това са се очаква.

"Военният въпрос - казва премиерът - е дали това създава риск за украинските сили. Това е нещо, което не знам как ще се отрази на сраженията през следващите дни и седмици."

Попитан от журналистката дали България е забранила употребата на касетъчни бомби Денков потвърждава, че това е така. Дословно той казва следното:

"Ние забранихме касетъчните бомби, затова смятаме, че това е военно решение, то не е политическо решение от наша страна, но ние сме в пълноценна война, така че когато водиш война, заплахите са важни, но още по-важно е да имаш успех на бойното поле".

Интервюто може да гледате ТУК.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -529

    12

    6екеr4о

    12.07 2023 в 14:26

    Гадно е да бъдат употребявани такива боеприпаси, неслучайно конвенцията за забраната им е подписана от толкова много държави, но за съжаление УкраИна не разполага с достатъчен човешки и военен потенциал, за да пропъди педеРацията бързо и ефектно от своята територия, та трябва да ѝ се доставят и такива!

    А за нас остава успокоението, което не е и никакво успокоение: На война, като на война...

    -40

    5

    Far Rider

    11.07 2023 в 14:10

    За мен лично "могъществото" на Русия свърши по време на войната в Сирия. И по-точно в момента в който Ердоган, на когото му беше писнало от арогантните руски пилоти позволяващи си да навлизат макар и на няколко километра във въздушното пространство на Турция, даде заповед да се свалят руските самолети. И още първия Су който навлезе беше свален от турски Ф-16! Русия и Путин само подсмърчаха като наказано дете в ъгъла. Ако наистина са толкова силни щеше да има реакция, но такава нямаше.

    -40

    4

    Far Rider

    11.07 2023 в 13:40

    Дискусията за касетъчните бомби и тяхната употреба може да продължи дълго. Файтът, че руснаците ги ползват още от началото на войната ( не на "конфликта"!) има решаващо значение. Ако някой си позволява да те удари, но ти си мълчиш, му даваш основание да мисли, че има право. Така, че в този случай използването на тези оръжия е оправдано. Що се отнася до неизбухналите заряди от касетъчните бомби нещата от доста време са променени. САЩ отчете факта, че действително неизбухналите заряди са голям проблем не само за цивилното население в последствие, но и по време на войната. Ако дори 30% от зарядите не се взривят не се постига нужното поражение на живата сила и това означава по-голям разход на тези боеприпаси. Американските касетъчни бомби, за разлика от руските, имат механизъм който се задейства и взривява заряда в случай, че не се взривил след отварянето на касетката след изтичане на определно време. Това повишава ефективността на касетъчната бомба.

    12107

    3

    Bad Horse

    11.07 2023 в 13:36

    В това отношение е неоценима ролята на Полша и Великобритания, да пресичат червени линии на Путин и нищо да не се случва в отговор.

    Помните ли с модерните танкове колко се триумяха и чупеха меките си китки европейските "лидери". Полша само дето не каза на Германия в прав текст, че ще им игнорират забраната за ре-експорт на Леопрард. А британците пратиха няколко бройки Чаленджер... и никаква реакция от пидорите... Тогава се отпуши язовира.

    Същото е сега и с касетъчните бомби и със модерните изтребители и със всичко. Не сме ли първата страна да го направи, няма от какво да страхуваме. То и иначе няма от какво да се страхуваме, но голяма част от народо-населението ни е дебилно и още вярва във великата страшна руска мечка...
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице