Някои интерпретации за черноморска флотилия са истерични, смята Митов

OFFNews 22 юни 2016 в 09:12 3556 3

Митов за флотилията в Черно море: Някои интерпретации са истерични

Снимка БГНЕС, архив

След анексирането на Крим се стигна до сериозни дисбаланси в региона на Черно море. Има струпване на въоръжени сили от страна на Русия. Това води до необходимостта НАТО да демонстрира готовността си да защитава всеки свой съюзник и да балансира присъствието.

Това каза в интервю на БНТ министърът на външните работи Даниел Митов. Той коментира появилата се информация, която беше тиражирана и лично от премиера Бойко Борисов, за създаване на черноморска флотилия с участието на България, Румъния и Турция.  

"Предното присъствие" винаги е било под формата на учения. В акваторията на Черно море действа конвенцията от Монтрьо, която ограничава присъствието на военни кораби на нечерноморски държави в рамките на 21 дена. Това означава, че регионалните формати са силно ограничени. България не е поемала никакъв ангажимент за участие, разговорите ще продължат, инициативата е елемент от този разговор, който излишно се натовари с емоции. Излишно е да се свръхдраматизира. Никой няма намерение да напада когото и да било", подчерта Митов.

По думите му някои интерпретации по темата са преминали в сферата на конспиративните теории и някои от тях са дори и истерични. 

„Никой няма намерение да напада, никого и да воюва с когото и да е било”, каза Митов, цитиран от "Фокус", и коментира, че НАТО прави минимума, за осигуряване на баланса в региона след анексирането на Крим.

„Ясно трябва да се подчертае, че България ще пази възможностите за преговори и разговори, които да доведат до балансиран формат на учения в Черно море. Такова има и в момента”, каза още той. Външният министър подчерта, че отговорността на правителството е да осигури националната сигурност чрез НАТО. 

Митов коментира и споразумението с Турция за реадмисия, което се оказва, че не се спазва от страна на южната ни съседка. По думите му проблемът със 195 души, които България е искала да върне в Турция, не е само български проблем, защото и други страни са се опитали да върнат бежанци в Турция, но не са успели.

"Турската страни ни казва, че е ратифицирала споразумението, но предстои страната да приеме как ще се прилага самото споразумение. Това е правен казус, който трябва да се реши на ниво ЕС - Турция. България настоява Турция да спазва споразумението за реадмисия и е необходимо време, в което Анкара да докаже, че то е приложимо и работи ефективно", обясни външният министър.

Даниел Митов коментира и темата за предстоящия утре референдум във Великобритания за членството в Европейския съюз. Трудно е да си представим общността без Великобритания, коментира той. Всички държим да видим положителен резултат от референдума. Оптимист съм за изхода и вярвам, че Великобритания ще остане пълноправен член. Това е и допълнителна доза адреналин за единството на Европейския съюз. Нужно е обаче да се свърши доста работа за завършването на единния европейски пазар, по други системи, които бяха договорени с Великобритания предварително, но те са в полза на ЕС.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    63994

    2

    Red or Dead

    22.06 2016 в 12:20

    “““““.......Има ли значение какво казва човек с рейтинг 5,5%?..“““


    За 99% от българите не само няма никакво значение, но ако имат възможност да останат за няколко минути насаме с него/я, то прякора му/и няма да бъде вече “къдравата сю“, а може би.....“некъдравата сю“.....

    А сериозно казано, значение има само за онези на които служи, да ти казвам кои е безсмислено, НО нямат нищо общо с интересите на България.....

    И последно, рейтинга му е толкова, колкото и на шорошумигите които му пригласят;)

    77927

    1

    El Commandante

    22.06 2016 в 09:47

    Има ли значение какво казва човек с рейтинг 5,5%?
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите