Екипът, който изготвя мониторинговите евродоклади за България и Румъния, се състои само от петима души.
Двама от тях са местни съветници на Еврокомисията, разположени съответно в София и Букурещ, и работят по т.нар. механизъм за сътрудничество и проверка (официалното бюрократично име на евродокладите) на пълно работно време. Останалите трима служители са в Брюксел и работят частично по изготвянето на докладите. Те са прикрепени към Генералния секретариат.
Това посочват от екипа на първия зам. председател на Европейската комисия Франс Тимерманс в отговор на официално запитване на българския евродепутат Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП). Радев е попитал комисията колко души изготвят механизма и към кои дирекции работят те.
От Европейската комисия допълват, че служителите имат разнообразни профили, включително юридически, и могат освен това да разчитат на правен експертен опит, включително на юридическия опит на свои колеги, по-конкретно от Правната служба и Европейската служба за борба с измамите, както и от Генералните дирекции „Правосъдие и потребители", „Миграция и вътрешни работи", „Вътрешен пазар", „Регионална и селищна политика" и „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване", в зависимост от случая. За изготвянето са използвани също и външни експертни становища на специалисти от други държави членки, като например съдии и прокурори, включително и във връзка с техническата помощ, предоставяна от Службата за подкрепа на структурните реформи.
От кабинета на Франс Тимерманс не да дали отговор на въпроса колко струва на европейския данъкоплатец изготвянето на доклад по Механизма, вкл. подготвителната работа по него.
В коментар, изпратен до българските медии, Емил Радев посочва, че според него не е сериозно важните доклади да се изготвят само от петима души, "като трима от тях дори не се занимават с тематиката на пълен работен ден и дори не всички са с юридическо образование".
„Реално може да се каже, че двама-трима служители в Европейската комисия решават бъдещето на България и начина на развитие на съдебната система, без да имат необходимите познания и опит. Нищо чудно, че често докладите си противоречат", коментира българският евродепутат. В заключение той заяви, че е крайно време Механизмът за сътрудничество и проверка да отпадне и да бъде разработен нов общоевропейски механизъм за всички държави-членки.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12069
5
06.03 2017 в 17:06
10571
3
06.03 2017 в 14:11
12201
1
06.03 2017 в 11:53
Но от ГЕРБ са прави, за да се махне с проблема с корупцията трябва да отпаднат докладите.
Тогава вече няма да има проблеми пред корупцията.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара