От София до ГКПП "Калотина" ще се пътува по магистрала. Утре официално ще бъде открита АМ "Европа" - от София до границата със Сърбия.
Изграждането отне над 10 години, но утре ще бъде прерязана лентата на последния участък - 16,5-километровото трасе между Сливница и Софийския околовръстен път.
Строителството е финансирано с пари от нашия и от европейския бюджет.
Магистралата е част от Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). След ГКПП Калотина на сръбска територия трасето продължава като Автомагистрала А4 към Ниш.
Символичното пускане на отсечката за движение ще бъде от 9 часа, а на прерязването на лентата освен премиерът Росен Желязков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, председателят на регионалната комисия в парламента Николай Нанков, ще бъде и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Символичното пускане на отсечката за движение ще бъде от 9:00 часа, съобщиха от МРРБ.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2878
12
13.09 2025 в 23:18
То е свикнало да го стрижат, и така цял живот.
1170
11
13.09 2025 в 21:44
1205
10
13.09 2025 в 20:51
Тракия, Бургас - Слънчев бряг, Хемус дето се строи все той строи. Струма, без участъка дето ПП, ДП, Зелени октоподи и Зелени гущери не пускат. Видин - Монтана, скоро и тунела ще ви построи и т.н. и т.н.
Кокорина и Пинокио:
Четири моста на Дунав. Седем магистрали, всички нови жп линии. Е добре е!
1205
9
13.09 2025 в 20:44
3090
8
13.09 2025 в 17:48
Представети що за правителства и строители имаме. :((
-1243
7
13.09 2025 в 17:46
2878
6
13.09 2025 в 16:48
Кака какъв, бе неблагодарници такива?
Той собственоръчно ги построи тези магистрали. Денем работеше като премиер, нощем ходеше да лее асфалт. Отделяше от мизерната си премиерска заплата и от личните си спестявания да ги финансира. Спеше в Жипката, oбикаляше като един Левски, немил и недраг, всичко това на ползу роду.
Неблагодарници долни...
17984
5
13.09 2025 в 16:17
Лот 1 първа копка =13 февруари 2020 - завършен 11 октомври 2023 г. с издаден акт 15
Лот 2 първа копка - 23 май 2019 - завършен 23 декември 2021 с акт 16
Лот 3 първ копка - 12 май 2023 г. - завършен 14 септември 2025 г
С други думи при Борисов е завършен лот 2 - 17 км от цялата 63 км дължина на магистралата. т.е. 27%
17984
4
13.09 2025 в 16:08
4261
3
13.09 2025 в 15:48
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му