През ноември 2022 г. руската армия напусна Херсон, който Владимир Путин беше обявил за свой, и разговорите, че в обозримо бъдеще същата руска армия може да избяга и от Крим зазвучаха с нова сила.
Крим е основният трофей на Путин. Мнозина вярваха - дори не само привърженици на руския президент, че той винаги е принадлежал по право на Русия и е искал да се присъедини към нея. Аргументите на руската страна звучат убедително, ако се вярва сляпо, а не се проверяват фактите под повърхността. Темата за Крим в контекста на войната е изключително важна, защото именно оттам израстват корените на днешните военни действия в Украйна.
След разпадането на СССР през 1991 г. възникват независими държави, сред които Руската федерация и Украйна. Украйна напусна СССР с полуостров Крим в състава си. Вероятно на база сегашната риторика на Кремъл може да се смята, че веднага са възникнали претенции за принадлежността на Крим към Украйна от Русия, но не е така.
До 2014 г. руските власти никога не са твърдели, че Крим е неразделна част от Русия и че има историческа несправедливост, която трябва да бъде коригирана, дори е обратното. На 31 май 1997 г. Русия и Украйна подписват Договор за приятелство, сътрудничество и партньорство между Руската федерация и Украйна. Една от точките в него е взаимно признаване на неприкосновеността на съществуващите по това време граници. През януари 2003 г. Путин подписва споразумение с украинския президент Леонид Кучма за руско-украинската граница. То гарантира собствеността на Крим от Украйна, ратифицирано е от парламентите на двете страни и влиза в сила през април 2004 г.
„Крим не е никаква спорна територия. Нямаше етнически конфликт, за разлика от конфликта между Южна Осетия и Грузия. А Русия отдавна е признала границите на днешна Украйна" - така Путин отговаря на въпрос на германски телевизионен канал през 2008 г., когато журналист изразява загрижеността на френския външен министър, че след конфликта в Грузия Русия може да отприщи конфликт на територията на Украйна, по-специално - в Крим.
Впрочем, ето страница от договора за руско-украинската държавна граница на сайта на Кремъл:
Случайно прекарах няколко месеца в Крим през 2013 г. Там наистина живееше предимно рускоговорящо население, мнозина гледаха предимно руска телевизия, но никога не се говореше, че техният полуостров е Русия и някой ден трябва да се „върнат в родното си пристанище“. („Върнете се в родното си пристанище“ е лозунг, използван от руската пропаганда във връзка с т. нар. референдум в Крим през 2014 г.), а кримчаните, с които имах късмета да разговарям тогава, се самоопределяха напълно като граждани на Украйна.
Моите лични наблюдения се подкрепят от последните избори в Крим, които се проведоха там преди събитията от 2014 г. През 2010 г. "Руско единство" - партия, която се застъпваше за сближаването на Крим с Русия под ръководството на Сергей Аксенов (сегашен ръководител на Крим, назначен от Путин), спечели само малко повече от 4% от гласовете на кримчаните в местни избори за Върховния съвет на Крим, което със сигурност не показва сериозна подкрепа сред жителите на Крим за курс към сближаване с Русия.
Резултати от изборите за Върховен съвет на автономната република, Крим 2010 година
През ноември 2013 г. на среща в МХАТ един от най-ревностните привърженици на войната днес, едно от най-важните и агресивни лица на руската пропаганда, любимецът на Путин Владимир Соловьов определя като глупост дори мисълта за "връщане" на Крим в състава на Русия.
„Защо ви е нужен Крим? И защо Крим? Защо не Финландия? Защо не Полша? Защо не централноазиатските републики Грузия и Армения? Да съберем Руската империя като цяло, в границите от 1905 г.! От кой момент в историята можем да разглеждаме кое е възможно и кое - не? Кой момент установяваме? Защо Хрушчов, защо не други? Хрушчов даде абсолютно законно, имаше законодателни актове, той го направи на базата на документи. Ако искате да вземете Крим, това е война. Искате ли да се биете с Украйна?" – пита Соловьов от сцената.
Така че Крим винаги ли е бил руски в новата история?
Дори и самият Путин да твърди, че за Крим не може да има спорове, тъй като Русия отдавна е признала реалните граници на Украйна по това време? Дори ако самият Путин собственоръчно подписва споразумения за признаването на границите на Украйна с Крим като част от нея?
Отговорът е очевиден.
Винаги ли е искал Крим да е част от Русия?
Ако жителите на полуострова са дали само 4 процента за най-проруската партия в Крим, която се застъпва за сближаването на полуострова с Русия, отговорът е очевиден.
Толкова ли беше остър въпросът за принадлежността на Крим към Русия?
Ако главният пропагандист на информационната машина на Путин само шест месеца преди събитията в Крим твърди, че полуостровът е станал част от Украйна при Хрушчов напълно законно, то всякакви приказки за „връщането“ му в Русия са глупости.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
123
8
26.01 2023 в 23:30
123
7
26.01 2023 в 23:25
-5840
6
14.12 2022 в 07:59
11978
4
04.12 2022 в 23:46
Жалко че в Украйна не са обърнали внимание на това яростно отричане от страна на Русия, особено след Грузия от 2008 година. То и бандитите и политиците се правят на будали - кой бе, аз ли съм откраднал, че то аз съм слаб в ръцете, не мога да нося това откраднатото, не ми трябва, а и съм алергичен към пари.
55
3
02.12 2022 в 11:13
-529
2
02.12 2022 в 10:23
за огромно съжаление ние не участваме в прекършването на тоз гръбнак, нито държавата, като такава, нито българите, като народонаселение. Пак за съжаление имаме правителство, ръководено от дипломиран комунист, което се чуди какво да измисли, та да продължим да се подгъзваме на путлеровия режим, отвратително!
2114
1
02.12 2022 в 08:17
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват