Теч на информация разкри на кого плащат за руска пропаганда у нас

OFFNews 21 май 2025 в 13:04 21932 9
Санкт Петербург

Снимка Getty Images

Санкт Петербург

Датското обществено радио DR получи от конфиденциален източник повече от 49 000 имейла и повече от 22 000 документа, принадлежащи на държавно подкрепена руска организация, наречена Фонд за подкрепа и защита на правата на съотечествениците, живеещи в чужбина, пише разследващият сайт BIRD.bg. В документите има и следи, указващи на кого е плащано за руска пропаганда в България.

Фондът, създаден през 2011 г. с президентски указ, често се нарича Правфонд. Според предишно разследване на DR, както и според няколко европейски разузнавателни агенции, Правфонд е идентифициран като инструмент на Кремъл за провеждане на пропаганда, дезинформация и други операции за влияние в цяла Европа.

DR сподели документите с Проекта за разследване на организирана престъпност и корупция /OCCRP/, който организира съвместно разследване заедно с 28 медийни партньори, сред които е и BIRD.BG. Проектът получи названието “Скъпи съотечественици” /”Dear Compatriots”/.

Имейлите обхващат периода от началото на дейността на Правфонд през 2012 г. до ноември 2024 г., и съдържат имейли, изпратени и получени от поне 21 043 души.

Сред документите се откриват над 360 договора за грантове, като поне 260 от тях са предоставени между 2020-2024 г. Правфонд е предоставил най-малко 6,6 милиона долара на грантополучатели в Европа и други държави. Системата за номериране на грантовете предполага, че може да са били предоставени още 713 гранта, които не се появяват в архива.

Балтийският център за разследваща журналистика Re:Baltica e получил и повече от 35 000 имейла и почти 2300 документа, произхождащи от базиран в Латвия и финансиран от Кремъл рускоезичен сайт за мнения IMHOclub, пише BIRD.

Бенефициентите в България

Българските контрагенти на Правфонд са получили над 486 000 долара за периода 2014–2024 г. Това прави около 7% от субсидиите раздадени от Правфонд. В имейлите има данни и за още грантове, но документите за тях не се появяват в архива.

Финансирани са основно медии и организацията на събития, пропагандиращи кремълската политика и идеология. Много по-скромни са грантовете за адвокати, оказващи правна помощ на руски граждани, а това всъщност би трябвало да е основната дейност на Правфонд.

Основни бенефициенти на грантовете, изплащани по банков път в евро или в долари са следните юридически лица, регистрирани в България:

Федерация „Съюз на съотечествениците” на Марина Дадикозян – организация на конференции и събития;

Национално сдружение Заедно с Русия на Марина Дадикозян – организация на конференции и събития;

Сдружение Интеррос Медия на Марина Дадикозян – издател на рускоезичния портал “Всемирная Россия” www.vseruss.eu;

БРИП ООД /Българо – руски информационен пул/ на Светлана Шаренкова – издател на седмичника “Русия днес” и организатор на конференции и събития;

Сдружение Форум България - Русия на Светлана Шаренкова – организация на конференции и събития;

BIRD подготвя публикации с детайли за финансирането и дейностите по проектите, субсидирани от Правфонд в България.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    6764

    9

    GB

    21.05 2025 в 19:52

    Копейките отричат, сочат официално публикуваните данни за помощ и подкрепа на демокрацията на фондации от западни т.е. съюзнически държави.

    Ето сега има доказателства.
    Заради това е полезно.
    И за някой в службите ни, който би искал да разчовърка гнездото на тези оси.

    1905

    8

    ddd1

    21.05 2025 в 18:28

    И Копейкин циганина е в списъка, сигурен съм!

    13905

    7

    gallinula

    21.05 2025 в 16:33

    В държава, чийто президент открито разпространява руската пропаганда, подобни разкрития са безсмислени. За жалост. Виж, ако водеха до депортации и присъди, щеше да е друго. Но сега са просто прах в очите на хората, да се симулира, че нещо се прави по темата.

    2005

    6

    prikobzon

    21.05 2025 в 16:10

    Не че не ги знаем де : дачковци, карбовци, цановци михайловци/нивелинчо сводника/, сивиловци, райчевци, кънчовци, волгинци и една тумба псевдо професорчета дето шетат по всички телевизии. Сволоч всякаква!

    3537

    5

    Деспин Митрев

    21.05 2025 в 14:09

    Това дялеч не са всички! Искам ВСИЧКИ имена да публикувате - на адвокати, на активисти от измекярски партии, евразийци, малоумници които ходеха по конгреси и подкрепяха "правото дело на путин" - всички! Какво ги криете?

    47

    4

    Октим

    21.05 2025 в 13:29

    Такива документи и “разкрития“ поне за България изобщо не са нужни, тъй като ру卐оробската сган отдавна съвсем официално, та дори и гордо, парадира на кого служи и за кого работи! А всички служби, които би трябвало да противодействат се правят на ударени!

    2810

    3

    Katz

    21.05 2025 в 13:26

    Брей, никога нямаше да предположа, че сдружения с имена като "Заедно с Русия" и "Интеррос" биха били спонсорирани от Мордор... какво разкритие! Бях убедена, че са на хранилка от марсианците, пореден обрат!

    3420

    2

    avitohol

    21.05 2025 в 13:25

    То това са си руски сдружения те са ясни, че получават пари от там.
    По-интересно е тея нашите писарушки от къде и как получават за да драскат небивалици.

    510

    1

    sandman

    21.05 2025 в 13:25

    "Основни бенефициенти на грантовете, изплащани по банков път в евро или в долари " ; Марина Дадикозян

    А не не... Това по-скоро прилича на една "гара разпределителна" за "грантовете". Прекалено явно е. По банков път, марина дрънкозЯН и.т.н.
    Предполагам че след това парите биват "преразпределени".
    И понеже не се слагат всичките яйца в една кошница ...
     
    X

    ДА ПОГОВОРИМ ЗА ПАРИ: Тръмп и митата: Как промениха световната икономика? (епизод 3)