Блъсков винаги е бил с властта, а сега изведнъж иска да се направи на жертва и на репресиран от новата власт, коментира за главния редактор на в. "Труд" Петьо Блъсков медийният експерт доц. Георги Лозанов във връзка с казуса с извеждането на редакцията от сграда на Министерството на културата по волята на министър Велислав Минеков.
"Тук очевидно има силни имиджови стремежи и от страна на министъра на културата, и от страна на Блъсков. Министърът иска да се заяви като най-активен и смел борец срещу ГЕРБ - ситуацията е такава, че той има нужда такова публично послание да звучи, а Блъсков, който обикновено винаги е бил с властта и около властта като позиция, сега изведнъж иска да се направи на жертва и на репресиран от тази нова власт. Това е конституиране на два имиджа и даже сблъсъкът помежду им им помага и в двете посоки да заработят своите автоверсии", каза доц. Лозанов пред БНР.
Според него далеч не може да се говори за репресия на медия. "Този разговор трябваше да започне и да завърши със законните основания, с които Министерството на културата е изнесло редакцията от тези помещения", коментира той. Вместо обаче да се говори за върховенството на закона, е налице "едно мощно и силно политизирано говорене за медиите".
"Централният въпрос, който поставя този казус - или поне този, от който казусът започва - има ли законови основания, на които да бъде изнесена редакцията на вестник "Труд" от помещенията на Министерство на културата? Най-напред изглеждаше като че ли това не е така докрай, защото няма съдебно решение, няма съдия-изпълнител, който да извърши това, както обикновено при такъв тип имотни спорове.
Обаче се оказва, че когато имотът е държавен, държавната институция, на която той принадлежи, ако счита, че е нередовен наемател или е влязъл там на незаконни основания или не докрай законно основание или по ред други причини, може просто да подаде молба до областния управител и тогава със заповед на областния управител, без да минава през съд, да го извади със съдействието на полицията."
Реакцията на министерството е извън съдържанието на медията, смята Лозанов, който не вижда медийна солидарност в случая с „Труд“.
"Ти, ако се превърнеш в медия страдалец, това не става в последния момент. Трябва да имаш медийна биография, върху която да стъпиш и която да те е заявила като медия, която се ползва от свободата на словото и самата тя е проява на свобода на словото. А не само в последния момент, когато възникне казус, да очакваш някаква реакция и защита от страна на обществото, заради това, че си медия."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3767
1
09.12 2021 в 15:12
п.п. още по-малко одобрявам блъсков. Присмял се хърбел на щърбел тука.
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
Miro24
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си