Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия, които вече три седмици са на улицата. Те искат някой да поеме отговорност за 15-те убити и двамата ранени при срутването на навеса на железопътната гара в Нови Сад на първи ноември. Гарата бе отворена наскоро след три години ремонт, извършен от китайска компания. Според сръбските държавни железници обаче срутилият се покрив не е бил ремонтиран. Много въпроси остават - например за новите стъклени и стоманени елементи по козирката. И най-вече - кой носи вината за немарливостта, довела до фатални последици.
Студентката Мила Паич е една от организаторките на протеста. Между лекциите в универистета тя работи неуморно по подготовката на нови акции - блокиране на мостове и пътища, искания за солидарност и гражданско неподчинение. Малко преди една от поредните демонстрации Мила и приятелката ѝ Доротея Антич са арестувани. "Шестима мъже в черно ни заобиколиха и ни наредиха да отидем с тях", разказва тя. "Отказах, защото не се легитимираха. Но те ме завлякоха в черен джип, натикаха ме вътре и ни откараха в неизвестна посока."
По време на разпита я питали кой организира протестите и какво планират тя и останалите организатори. Двете жени били разпитвани в продължение на четири часа. В това време родителите и адвокатите на Доротея и Мила ги търсят в полицейските управления. Чак когато ги обявяват за изчезнали, двете момичета са пуснати на свобода. "И полицията, и сръбските тайни служби ни потвърдиха, че имената ни не са вкарвани в никакви техни системи", казва Мила Паич. Няма ги и в никакви протоколи - няма никакви данни за провеждането на този разпит. Тогава кой е разпитвал и заплашвал двете млади жени?
Не е ясно колко са арестуваните
Три седмици след ужасния инцидент във втория по големина град в Сърбия десетки хора са били арестувани по същия начин в цялата страна - включително опозиционни политици, активисти, студенти. Сръбската полиция засега не е дала отговор на въпросите на ДВ колко души са били арестувани точно и в какво са обвинени. Знае се за 15 души, които още са в ареста.
Студентът Реля Стоянович получи много внимание и подкрепа - след като се опита да защити приятелката си от непознат нападател на протеста. Оказа се, че нападателят е полицай в цивилни дрехи и сега Стоянович е обвинен за нападение срещу служител на закона. В знак на солидарност със Стоянович, който се занимава с изкуство, към протеста се присъединиха и актьори от Нови Сад. Вече е ритуал преди всяка постановка в театрите в града актьорите да се обръщат към публиката и да молят хората да искат за трагедията на железопътната гара да бъде поета политическа отговорност и всички арестувани демонстранти да бъдат освободени.
Протестиращите са в затвора, провокаторите - на свобода
Всички арести бяха извършени, след като на протестите маскирани мъже хвърлиха камъни и запалени факли по кметството. Сръбският президент Александър Вучич нарече демонстрантите в Нови Сад "бандити" и ги обвини, че "тероризират" страната. "Като достойни граждани, независимо от политическите ни пристрастия, трябва да се доверим на държавата и да не излизаме по улиците, за да показваме кой е по-многоброен и по-силен", написа Вучич в Инстаграм.
Опозицията обаче отрича арестуваните да са били намесени в размириците. Представени бяха и доказателства, че проблемите са били причинени от групи от управляващата Сръбска прогресивна партия (СПС) на президента Вучич. "Идентифицирахме един от тях с помощта на хора, които го познават лично, но получихме и сведения, че тези групи са организирани от СПС", каза опозиционната депутатка Мариника Тепич пред ДВ. "После разпознахме още двама по униформите им. Групата им се казва "Сръбска Спарта" - това са хората, които най-често се използват, за да пребиват критиците на правителството", отбеляза още Тепич. Никой от тези хора не е бил арестуван досега, въпреки че има видеоклипове, по които прокуратурата може да ги идентифицира.
Затова демонстрантите наричат арестуваните хора политически затворници. Ден след ден те блокират Съдебната палата в Нови Сад. Искат от съдебната власт да работи според закона, а не според "инструкциите на партията". След като полицията се намеси в четвъртък, за да разпръсне протеста, ситуацията стана хаотична. Демонстрантите издърпаха щита на един полицай, а друг изпусна оръжието си на земята. Депутатът от опозицията Павле Гърбович, който също беше на протеста, каза, че полицията е използвала насилие, въпреки че блокадата е била мирна. "Те нападаха безразборно депутати и обикновени граждани, струпаха ни на едно място. Ние оказахме съпротива", споделя Гърбович пред ДВ.
Засега нито полицейското насилие, нито арестите успяват да спрат протестите в Сърбия. Мила Паич и приятелите ѝ искат да продължат. "Всичко, което ни е останало, са улиците и тази борба. И мога да ви уверя - няма да ни уплашат", казва Паич.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-880
5
24.11 2024 в 12:26
5837
4
24.11 2024 в 01:57
515
3
23.11 2024 в 23:02
55
2
23.11 2024 в 22:25
Е с Боце сме като сърбетата, да. Варварство и правото на силата.
400
1
23.11 2024 в 19:43
Последни коментари
Служебният кабинет раздаде предколедно десетки милиони лева
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Над 108 000 коли са излезли от София на 20 и 21 декември
Иван Костов - човекът, който промени България
Коледната трапеза е поскъпнала с 4.7%