Триумфът на Божидар Андреев в категория до 73 килограма във вдигането на тежести на Олимпийските игри в Париж донякъде бе очакван. Дори смело може да се каже, че бронзът трябва да бъде заменен със злато, имайки предвид през какви препятствия е минал българинът през живота си, за да стигне до стълбичката във френската столица.
Андреев загатна за формата си, след като по-рано през тази година той завоюва по категоричен начин титлата в категория до 73 килограма на Европейското първенство по вдигане на тежести в София. Българинът не остави никакви шансове на конкуренцията, за да стигне до второ европейско злато след това през 2019 година в Батум.
Именно тогава той направи фурор с триумфа си, тъй като български щангист не беше стъпвал на върха на почетната стълбичка от европейско първенство от 2014 г. насам. Това се промени с титлата на Андреев в категория до 73 килограма в надпреварата в грузинския град. Успехът му бе подчертан и с нов рекорд в изтласкването.
За да стигне до гореспоменатите успехи, българинът минава през много сериозни изпитания: безпаричие, неразбирателство с Федерацията по вдигане на тежести, а в един момент от живота му е без покрив над главата си.
Андреев израства бедно в сливенското село Тополчане. Таланта му забелязва Пламен Братойчев. През 2011 г. треньорът по щанги работи с Божидар в Сливен, изтегляйки го от селото му. Оттогава до днес талантливият състезател тренира в града под сините камъни.
Напрежението между щангиста и Федерацията се заражда на Евро 2016 за мъже във Фьорде (Норвегия), когато ръководството на организацията не позволява на Братойчев да пътува с Божидар по състезания.
Във въпросната надпревара треньорът на националите Иван Иванов заявява за последния му опит 191 килограма и той ги изтласква. Братойчев критикува решението на Иванов, защото със 192 кг Андреев е щял да спечели бронзов медал в изтласкването и да получи по-добро финансиране за подготовката си. Това не се случва. Божидар трябва да живее с 200 лева на месец. Няма жилище в Сливен, не може и да плаща наем, затова е приютен за известно време от треньора си. Известно време Андреев работи в супермаркет, за да не гладува.
Сливен все пак каза "Да" на младия състезател. Това обаче се случва само два дни след като СКВТ Сливен обявява, че има вероятност щангистът да напусне града и страната, поради факта, че остава без жилище, а общината няма възможност да му предостави такова.
В трудния за Андреев и треньора му момент се отзовава президентът на Спортна академия "Ставен" Лъчезар Темелков, който безвъзмездно дава жилище на щангиста за следващия олимпийски цикъл. Не иска Божидар да последва примера на Бетина Темелкова, друг млад талант от Сливен, която не се разбира с Българска федерация по джудо, напусна страната и вече е състезателка на Израел.
Верен на родината си, Андреев отказва страхотна оферта от Азербайджан. Оттам го търсят през 2014 г., след като печели олимпийската титла на Игрите за младежи в Нанджин, и му предлагат 250 000 долара. Божидар отказва да се състезава под флага на Азербайджан.
Всеки ден той е в залата и тренира. Усилията му очевидно дават резултат. Можем само да се надяваме кариерата му да продължи да върви във възходяща степен. Има накъде повече. 27 години не са нито много, нито малко в щангите. Би било вълнуващо той да се пребори с конкуренцията и след 4 години на Олимпийските игри в Лос Анджелис. Да, ще бъде трудно, но както видяхме, той знае как да се справя с трудностите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1027
1
09.08 2024 в 12:02
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България