Много добре си давам сметка, че съм, може би, най-необичаният човек в България. Но това по време на криза е ролята на един финaнсов министър, който трябва да се съобразява с множеството искания. Но дали съм го правил под някакво давление? Не, това е моята идеология. Винаги съм смятал, че за икономика като тази на България във валутен борд най-важното е да не влиза във фалит. Това се дължи и на моята твърдост и през този период народът пое много тежести. През 2009-2010 г. беше реална възможност България да влезе във фалит. Ако това беше станало, всички, ама всички щяхме да бъдем по-бедни и то за десетилетие напред. Няма да съм повече финансов министър, но ако бях пак, щях всичко да направя по същия начин.
Това заяви от парламентарната трибуна в петък финансовият министър в оставка Симеон Дянков.
Коментарът му бе по повод обвиненията от депутати на „Коалиция за България“, че е с политиката си е съсипал българската икономика и е докарал до крайна бедност гражданите.
„Не само, че е фискалната ни политика е правилна, но е и единствената възможна - на малка отворена икономика в състояние на валутен борд. В противен случай щяхме да докараме държавата до фалит, както винаги вие социалистите сте я водили. Всичките фалити на България в модерната история са дошли по времето на социалистите“, обясни Симеон Дянков в отговор на питане на Димчо Михалевски от левицата.
„През този мандат държавата се намира в устойчива бюджетна позиция, България е в тройката след Швеция и Германия по ниски дефицити. Има ясни фискални правила, които са част от пакта за финансова стабилност. За нас приоритет бе и благоразумното управление на държавния дълг, допълни още Дянков.
Данните не удовлетвориха Михалевски, който обвини Дянков, че за него страната е само цифри.
„Притеснен съм, че видимо вас са ви водили някакви рейтинги и показатели, по които България е на това място заради разумната политика на предишните правителства. Вие не сте имали за цел да запазите икономиката, а сте имали цел да ни хвалят на места за някакви показатели. Но това не пълни хладилника на българските граждани, напротив – изпразни го“, заключи Михалевски.
Сходно бе и мнението на колежката му Корнелия Нинова: Самочувствие, незаинтересованост, безчувственост към проблемите на хората. Оставяте тежко наследство. Съжалявам, че така, както управлявахте, така си и тръгнахте – като разрушители“, посочи Нинова.




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
06.04 2013 в 11:16
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
06.04 2013 в 11:02
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.03 2013 в 12:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
07.03 2013 в 23:13
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
06.03 2013 в 04:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
05.03 2013 в 20:55
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.03 2013 в 22:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.03 2013 в 20:54
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.03 2013 в 20:07
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.03 2013 в 19:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие