До 20-25% от стойността на сделките по държавни поръчки в страните от ЕС отиват в джобовете на чиновниците, а България е лидер в корупцията.
120 милиарда евро годишно се губят в корупционни практики, съобщи еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом в Брюксел.
Най-зле според нея е положението в България, Румъния, Чехия, Словакия и Италия.
Тя цитира проучване, според което трима от петима собственици на фирми в Чехия смятат, че за да получат държавна поръчка, е задължително да дадат подкуп.
Държавните поръчки са около 15% от общия БВП на страните членки.
Малмстрьом отправи остри критики към България. Тя определи прозрачността като най-силното оръжие срещу корупцията в държавния апарат и на този фон подчерта, че България изобщо не публикувала данни за сделки по държавни поръчки, както и информация кой печели тези търгове.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
07.03 2013 в 10:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
ДБ: Хората на Радев предлагат рекорден дефицит, сравним с управлението на Виденов
Подмолно през бюджета кабинетът на Радев ще закрие Комисията по досиетата
Минута мълчание в НС в памет на загиналите деца на АМ ''Тракия''
Как ще се избира нов ВСС: Депутатите решават днес
Подмолно през бюджета кабинетът на Радев ще закрие Комисията по досиетата