България вече е първата държава в Европа със собствен AI езиков модел
България е първата страна в Европа, която пуска собствен езиков модел за изкуствен интелект (AI) за свободно ползване, разработен и подкрепен от държавата. Проектът е дело на института за изкуствен интелект INSAIT, който е част от Софийския университет и през последните четири години е получил стотици милиони лева държавно финансиране.
Разработката на INSAIT вече е налична за свободно ползване от всички публични администрации, държавни и частни компании. Досега, тя беше в тестов режим. Технологията е на световно ниво, когато става дума за модел на български език. Според професор Мартин Вечев, българският BgGPT е предпочитан за ползване на родната ни реч дори от големите и утвърдени системи, като световно популярния ChatGPT на OpenAI.
„България, чрез INSAIT създаде собствен AI и я превърна в първата държава в Европа, която разполага със собствен голям езиков модел LLM на световно ниво“, обяви професор Вечев на пресконференция по официалното пускане на модела в Софийския университет. „От днес всяка българска публична администрация, държавни и частни компании, могат да го ползват.“
Той допълни, че технологията се развива на различни вертикали, от чат и генериране на съдържание, през приложението му в науката и образованието, медицината, администрацията и др. Вечев затвърди, че това е ключово и стратегически ход за страната ни, защото България вече разполага със собствен AI езиков модел, а няма да използва такъв отвън. Което поставя редица въпроси, освен като качеството на външната технология на български, но и със съхранението на данните. Чрез BgGPT цялата информация остава и се обработва в страната.
„Това е причината редица държави в Европа да инвестират в собствени проекти, всяка със стотици милиони евро“, коментира още Вечев.
Също така в събота на 23 ноември ще стартира официално и българският чатбот, който ще е достъпен за всички. Той ще е активен на bggpt.ai. Докато целите езикови модели ще са достъпни от днес за българските институции и компании.
Голямо предимство на българския модел е, че той е по-прецизен на български и държавата няма да зависи от чужди компании и влияние във формирането на мнението за държавата и обществото. Това ни дава технологична независимост, коментира още професор Мартин Вечев, на въпрос за възможностите за „халюцинации“ на изкуствения интелект или умението на алгоритмите да си „измислят“ нереалани факти.
„От 2021 г. всяко едно правителство е подкрепяла финансово проектите на INSAIT и това е пример за приемственост между толкова много кабинети“, коментира служебният министър-председател Димитър Главчев.
Премиерът допълни, че тепърва в ЕС се обсъжда подобен езиков модел и да сме първи в Съюза е голямо призвание и трудно може да се сети за друг пример. Чрез този езиков модел се запазва българския език и неговата чистота. Българското правителство е най-големият инвеститор в INSAIT, като плановете са да се вложат 170 млн. лева за десет години от 2022 г. насам. Общо, институтът е привлякъл над 200 млн. лева финансиране, като някои от най-големите участници са българската SiteGround и звена на гиганти като Google и Amazon.