Българската позиция: Заповедта за арест на Нетаняху не допринася за мира в Близкия изток
България се противопостави на "опитите за политическата употреба" на Международния наказателен съд.
Позицията на външното ни министерство е провокирана от решението на Международния наказателен съд от 21 ноември да издаде едновременно три заповеди за арест - на израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на Хамас Ибрахим ал Масри.
"Без да коментираме по същество актовете на международната юрисдикция, констатираме, че издадените заповеди не разграничават отговорността за безпрецедентната терористична атака на Хамас срещу Държавата Израел на 7 октомври и легитимните действия на самоотбрана в отговор на нападението от израелска страна. България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на Международния наказателен съд в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право, и последователно се противопоставя на опитите за политическата му употреба" - заявиха от българското МВнР.
"Единственото решение за установяване на траен и устойчив мир в Близкия изток продължава да бъде разкриването на политически хоризонт за мирния процес и подобни заповеди за арест не допринасят за това. България ще продължи да подкрепя усилията, насочени към постигане на примирие и освобождаване на заложниците" - пише още в позицията.
Бенямин Нетаняху, Йоав Галант и Ибрахим ал Масри са със заповеди за арест от Международния наказателен съд заради "подозрения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството".
Съгласно решението на съда Нетаняху, Галант и Ал Масри стават международно издирвани заподозрени.
Прилагането на практика на заповедите за арест обаче може да бъде ограничено, тъй като Израел и най-големият му съюзник САЩ не са членове на съда.