С 20 000 бебета по-малко родени в България за последните две години
С 20 000 бебета по-малко са се родили през последните две години в България. Това стана ясно от доклад за политиките в здравеопазването на Института за икономически изследвания при БАН.
Здравната ни система няма готовност да посрещне нуждите на намаляващата раждаемост и увеличаващата се смъртност, коментираха специалистите. По думите им основната причина за това са неефективните здравни политики.
В същото време расте броят на болниците и болничните легла, като това става за сметка на частните инвестиции, обясни проф. Петко Салчев от института.
В България има 364 лечебни заведения, една трета от които са частни. Те обаче не са разпределени равномерно на територията на страната.
Разрешаването на проблемите в здравеопазването преминава през редица лобистки интереси на различни нива – на синдикатите, пациентските организации, лекарите и т.н., допълни проф. Салчев.
„Системата на здравеопазването гледа вътре в себе си, а не към пациента и това пречи“, посочи Салчев.
Един от основните проблеми според него е фактът, че държавата не знае точният брой на неосигурените българи. Според доклад на НАП от преди няколко месеца броят им е 450 000. Според други доклади и според медиите пък са 1,4 млн. души, коментира специалистът.
Ако неосигурените започнат да се осигуряват, е възможно цената на здравните осигуровки да бъде намалена, допълни той.