На 25 ноември пред Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала" в София с официална церемония ще бъде открит първият в столицата планетариум – с диаметър на купола 5 м, височина 4,6 м и капацитет на посещения до 15 души. Той вече е изграден на мястото си, осигурено с подкрепата на Столична община, и привлича вниманието на всеки минаващ наоколо. На 26 ноември софийският планетариум ще отвори врати и за най-нетърпеливите си първи посетители. Довършителните работи по привеждането на съоръжението в готовност вървят с пълна сила и в почивните дни.
Планетариумът е създаден по проект на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“, с който екипът им спечели наградата в конкурса „Предприемач в науката“ на Фондация „Карол - Знание“. За две години екипът на „Фотоника“ – авиационните инженер-конструктори д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков, оперативният директор Апостол Спасов и главните технолози Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин, с финансовата подкрепа от различни фондации, инвеститори, спонсори, дарителска кампания и напълно доброволчески труд успява да превърне проекта в реалност.
Конструкцията на планетариума е разработена от авиционните инженери Недислав Веселинов и Янислав Мирков. Производственият процес по изработката на планетариума е извършен в авио-работилницата на NIKI Rotor Aviation в Правец и в цеховете за ремонт на самолети на HeliAir. Планетариумът е произведен по авиационна технология с използване на композитни материали.
Работното му време ще бъде от 11:00 на обяд до късно вечерта, на всеки кръгъл час ще влизат по 12-15 души. Ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята, както и анимационни филми за най-малките в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения и даже фирмени партита. Тъй като проектът е частично финансиран чрез дарителска кампания създателите предвиждат да създадат социална програма с безплатен вход за посетители със специални потребности.
Досега София беше единствената европейска столица без планетариум.
Във Facebook съществуваше специална група, която се бореше за изграждането на планетариум в София, там четем следното:
"В света днес съществуват хиляди планетариуми, от които с големи зали (18-35 м диаметър) са няколко стотин! В близост до нас в Атина и Солун има планетариуми с големи зали. Варшава откри миналата година голям планетариум в Парк на науката, Бърно обнови стария си планетариум с нова, по-голяма зала. Белград се задоволява с малък планетариум в преоборудвана сграда. Защо София остана една от малкото европейски столици без свой „звезден театър” – планетариум? Още повече, че Министерският съвет на НР България бе излязъл с Разпореждане №873 от 30.05.1960 г. за построяване на планетариум в София с което задължаваше тогавашния СГНС да построи планетариум с методическата помощ на БАН.
През 1988 г. бе закрита Благоевската народна астрономическа обсерватория (заемаща двуетажна къща близо до входа на Южния парк), а през 1992 г. бе закрита и Градската астрономическа обсерватория.
През февруари 1994 г. в столицата бе учредена неправителствената организация Астрономическа асоциация – София, ААС, обединяваща ентусиазирани астрономи любители и професионалисти в каузата им да популяризират астрономията по всякакъв начин – чрез своите научно-популярни издания списание АндромедА и седмичния вестник ТЕЛЕСКОП, с демонстрационни наблюдения с телескопи, експедиции, лагер-школи, лекции, прожекции, кръжоци. Една от основните цели на ААС, записана в устава й, е полагането на усилия за изграждането на планетариум с публична обсерватория в София.
През 2009 г, по повод Световната година на астрономията, ААС започна масирана кампания за пропагандирането на идеята за изграждане на планетариум в столицата. Съвместно със Столична община на 2 пъти – през 2009 и 2010 г. - бе експонирана изложбата „От Земята към Вселената” пред Народния театър в София, както и в Арт-залата на НДК през 2009 г. Един от акцентите в нея бе проектът за Астро комплекс и много скоро в подписката „Нека има планетариум в София” се включиха няколко хиляди души."
Искате да знаете повече?
Главните конструктори на планетариума - Недислав Веселинов и Янислав Мирков са завършили специалност „Самолетостроене“ в Московския авиационен институт (през 2017 Веселинов и през 2021 Мирков). Двамата са работили като инженер-проектанти в руското самолетостроене, а след това в български и международни компании. Те, заедно с колегата си Явор Григоров са разработили първите два български авиационни симулатора – военния „Фотоника“ MAS G1 и гражданския „Фотоника“ СAS C172.
Младият оперативен директор на „Фотоника“ – Апостол Спасов е на 19 години и е първа година студент в Софийския университет. През последните две години той е отговорен за финансовото и организационно обезпечение на проектите и за комуникацията с държавни и частни институции на конструкторското бюро. Той и 38-годишният докторант по геополитика Крум Каишев активно се включват в техническите дейности по създаването на високотехнологичните изделия.
През 2020 г. в началото на КОВИД пандемията, екипът на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“ изработва и дарява на най-големите български болници 5 000 защитни шлема. „Както е казал американският поет Робърт Уорън: „Ти си длъжен да правиш добро от злото, защото то няма от какво друго да бъде направено“, отбеляза тогава Недислав Веселинов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12182
1
14.11 2022 в 19:56
В София може да няма, но България обаче има планетариуми - Варна (2 - Обсерватория Коперник и Морско училище, и двата са отворени за посещения в определени часове). Също в Смолян има (12.5м диаметър, 130 места). Може и другаде да има, не съм бил.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара