В София най-сетне ще има планетариум

София беше единствената столица в Европа без планетариум

OFFNews 14 ноември 2022 в 18:36 11449 1

Софийки планетариум отваря врати

Снимка Топлоцентрала

Софийкият планетариум отваря врати

На 25 ноември пред Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала" в София с официална церемония ще бъде открит първият в столицата планетариум – с диаметър на купола 5 м, височина 4,6 м и капацитет на посещения до 15 души. Той вече е изграден на мястото си, осигурено с подкрепата на Столична община, и привлича вниманието на всеки минаващ наоколо. На 26 ноември софийският планетариум ще отвори врати и за най-нетърпеливите си първи посетители. Довършителните работи по привеждането на съоръжението в готовност вървят с пълна сила и в почивните дни.

Планетариумът е създаден по проект на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“, с който екипът им спечели наградата в конкурса „Предприемач в науката“ на Фондация „Карол - Знание“. За две години екипът на „Фотоника“ – авиационните инженер-конструктори д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков, оперативният директор Апостол Спасов и главните технолози Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин, с финансовата подкрепа от различни фондации, инвеститори, спонсори, дарителска кампания и напълно доброволчески труд успява да превърне проекта в реалност.

Конструкцията на планетариума е разработена от авиционните инженери Недислав Веселинов и Янислав Мирков. Производственият процес по изработката на планетариума е извършен в авио-работилницата на NIKI Rotor Aviation в Правец и в цеховете за ремонт на самолети на HeliAir. Планетариумът е произведен по авиационна технология с използване на композитни материали.

Работното му време ще бъде от 11:00 на обяд до късно вечерта, на всеки кръгъл час ще влизат по 12-15 души. Ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята, както и анимационни филми за най-малките в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения и даже фирмени партита. Тъй като проектът е частично финансиран чрез дарителска кампания създателите предвиждат да създадат социална програма с безплатен вход за посетители със специални потребности.

Досега София беше единствената европейска столица без планетариум.

Във Facebook съществуваше специална група, която се бореше за изграждането на планетариум в София, там четем следното:

"В света днес съществуват хиляди планетариуми, от които с големи зали (18-35 м диаметър) са няколко стотин! В близост до нас в Атина и Солун има планетариуми с големи зали. Варшава откри миналата година голям планетариум в Парк на науката, Бърно обнови стария си планетариум с нова, по-голяма зала. Белград се задоволява с малък планетариум в преоборудвана сграда. Защо София остана една от малкото европейски столици без свой „звезден театър” – планетариум? Още повече, че Министерският съвет на НР България бе излязъл с Разпореждане №873 от 30.05.1960 г. за построяване на планетариум в София с което задължаваше тогавашния СГНС да построи планетариум с методическата помощ на БАН.

През 1988 г. бе закрита Благоевската народна астрономическа обсерватория (заемаща двуетажна къща близо до входа на Южния парк), а през 1992 г. бе закрита и Градската астрономическа обсерватория.

През февруари 1994 г. в столицата бе учредена неправителствената организация Астрономическа асоциация – София, ААС, обединяваща ентусиазирани астрономи любители и професионалисти в каузата им да популяризират астрономията по всякакъв начин – чрез своите научно-популярни издания списание АндромедА и седмичния вестник ТЕЛЕСКОП, с демонстрационни наблюдения с телескопи, експедиции, лагер-школи, лекции, прожекции, кръжоци. Една от основните цели на ААС, записана в устава й, е полагането на усилия за изграждането на планетариум с публична обсерватория в София.

През 2009 г, по повод Световната година на астрономията, ААС започна масирана кампания за пропагандирането на идеята за изграждане на планетариум в столицата. Съвместно със Столична община на 2 пъти – през 2009 и 2010 г. - бе експонирана изложбата „От Земята към Вселената” пред Народния театър в София, както и в Арт-залата на НДК през 2009 г. Един от акцентите в нея бе проектът за Астро комплекс и много скоро в подписката „Нека има планетариум в София” се включиха няколко хиляди души."


Искате да знаете повече?

Главните конструктори на планетариума - Недислав Веселинов и Янислав Мирков са завършили специалност „Самолетостроене“ в Московския авиационен институт (през 2017 Веселинов и през 2021 Мирков). Двамата са работили като инженер-проектанти в руското самолетостроене, а след това в български и международни компании. Те, заедно с колегата си Явор Григоров са разработили първите два български авиационни симулатора – военния „Фотоника“ MAS G1 и гражданския „Фотоника“ СAS C172.

Младият оперативен директор на „Фотоника“ – Апостол Спасов е на 19 години и е първа година студент в Софийския университет. През последните две години той е отговорен за финансовото и организационно обезпечение на проектите и за комуникацията с държавни и частни институции на конструкторското бюро. Той и 38-годишният докторант по геополитика Крум Каишев активно се включват в техническите дейности по създаването на високотехнологичните изделия.

През 2020 г. в началото на КОВИД пандемията, екипът на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“ изработва и дарява на най-големите български болници 5 000 защитни шлема. „Както е казал американският поет Робърт Уорън: „Ти си длъжен да правиш добро от злото, защото то няма от какво друго да бъде направено“, отбеляза тогава Недислав Веселинов.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    12182

    1

    sawall

    14.11 2022 в 19:56

    Супер, това е прогрес и ще помага за ученици и по-малки деца да научат нещо за звездите.

    В София може да няма, но България обаче има планетариуми - Варна (2 - Обсерватория Коперник и Морско училище, и двата са отворени за посещения в определени часове). Също в Смолян има (12.5м диаметър, 130 места). Може и другаде да има, не съм бил.
     
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност