Задържаният за шпионаж в ползва на Русия антимафиот е в системата на МВР от 1993 г., като до 2022 г. е награден общо девет пъти. Това стана ясно на брифинг на Софийската градска прокуратура, ГДБОП и ДАНС.
Директорът на ГДБОП Явор Серафимов обясни, че 57-годишният мъж е заемал длъжността главен експерт в сектор "Международно сътрудничество и проекти". Секторът не се занимава с оперативна дейност и разработки.
Тъй като в дирекцията има строга система за това кой служител до какви документи има достъп, е изготвен списък с данните, които задържаният е предал на руските тайни служби. Оказало се, че в него има и документи, до които служителят не е имал никакъв достъп. Проверяват се контактите му, за да се установи как ги е получил.
Относно наградите Серафимов обясни, че обвиняемият е получил две от ДАНС, една от Академията на МВР, още една от ректора на академията, два пъти - от декана. Освен това е получил грамота от административния секретар на МВР, както и парична награда от шефа на ГДБОП през 2022 г. (тогава директор бе настоящият министър на вътрешните работи Калин Стоянов).
57-годишният служител има и налагани наказания - общо три за четири години. Наказанията са между 2002 г. и 2006 г., като едно от тях е порицание.
На длъжността главен експерт в ГДБОП е от 2017 г., каза още Серафимов.
От Софийската градска прокуратура обясниха, че по случая се работи от дълго, като е ясно точно каква информация служителят е предал на руските служби, през какъв период от време го е правил и кои служби са засегнати. Част от данните, предоставени на Русия, засягат информация, предоставена от партньорски служби от ЕС. Затова са изготвени няколко молби за помощ.
Досъдебното производство е образувано през 2023 г. след разработка от ДАНС. Наблюдаващият прокурор Ангел Кънев категорично отрече информацията, че сигналът за служителя е подадена от чужда служба.
На задържания мъж е повдигнато обвинение за шпионаж.
Кънев допълни, че информацията е предоставяна по всякакъв начин, не само с лични срещи. Той отказа да отговори как е ставало това.
Извършени са няколко претърсвания и обиски, като обвиняемият оказвал съдействие и дори посочил къде се намират конкретни доказателства.
За появилата се информация, че се проверява служител и от ДАНС за шпионаж в ползва на Русия зам.-директорът на агенцията Петър Петров уточни, че работещ в ДАНС е бил в пряк контакт със задържания, но се установя какъв е характерът на комуникацията.
Достъпът на този служител вече е ограничен. Той е разпитан няколко пъти, като ще мине и на полиграф.
Разследванията срещу убития Мартин Божанов - Нотариуса започнали след справка от ГДБОП
Софийският градски прокурор Илияна Кирилова и заместникът й и говорител на СГП Христо Кръстев дадоха информация и за разследванията срещу убития Мартин Божанов, известен като Нотариуса. Оттам разкриха, че в края на 2022 г. от ГДБОП е подадена справка срещу Божанов, а през 2023 г. е образувано производство за организирана престъпна група.
Групата се занимавала с указване на натиск на магистрати да решат делата по определен начин, с имотни измами, пране на пари и други съпътстващи престъпления, както и търговия с влияние и подкупи, давани от Божанов, каза Илияна Кирилова.
Оказало се, че част от нещата в справката на ГДБОП не били "точно така". Там например нищо не се казвало за заплахи срещу съдия Владислава Цариградска, която разкри, че заради работата си по дела, свързани с Нотариуса, е получава заплахи, предупреждения, била е обект на очернящи статии и се наложило да ѝ бъде назначена охрана.
Кирилова обясни, че Цариградска е разпитана. Разпитан е и друг съдия - Цветко Лазаров, отново заради получавани заплахи.
Прокуратурата дори изискала файлове от Антикорупционния фонд по разследването им за задържането на съпруга на Ивайла Бакалова Веселин Денков. Направена е гласова експертиза на интервюто с Божанов, но не могло да се установи дали това е неговият глас .
Административният ръководител на СГП разкри, че предстои още едно действие, което "не може да сподели, за да не предупреди някой".
За твърдението на съдия Владислава Цариградска, че нейната племенница ѝ е казала да внимава с Божанов, защото е близък с бившия главен прокурор Иван Гешев и със санкционирания по "Магнитски" депутат Делян Пеевски, Кирилова обясни, че по време на разпита въпросната племенницата не е казала подобно нещо.
По делото са разпитани много хора. Ще се установя кои магистрати са ходели в т.нар. клуб на Нотариуса.
"По делото има конкретни имена, които са споменати и са обект на разследване, но за да се внесе обвинение за подкупи и търговия с влияние трябват преки доказателства или верига от косвени, които да доказват това. Има споменаване на клуба от бившата му съпруга. Но ние не работим по посещенията. Посещения в клуба не означава, че магистрати са извършили престъпления", каза Христо Кръстев.
Кирилова допълни, че клубът е затворен.
"Търсим свидетели, ще намерим начини, по който да установим дали магистратите са имали карти, влизали ли са, или не. За този клуб стана известно от Антикорупционния фонд. Не бяхме работили в тази насока", допълни тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-585
7
07.02 2024 в 08:37
1246
6
06.02 2024 в 21:34
-3774
5
06.02 2024 в 20:59
920
4
06.02 2024 в 20:17
155
3
06.02 2024 в 19:01
3000
2
06.02 2024 в 17:00
22558
1
06.02 2024 в 16:55
Навежда ме на мисълта, колко други такива хубостници има в тези служби?
А дали не са ВСИЧКИТЕ?
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България