Задържаният за шпионаж в ползва на Русия антимафиот е в системата на МВР от 1993 г., като до 2022 г. е награден общо девет пъти. Това стана ясно на брифинг на Софийската градска прокуратура, ГДБОП и ДАНС.
Директорът на ГДБОП Явор Серафимов обясни, че 57-годишният мъж е заемал длъжността главен експерт в сектор "Международно сътрудничество и проекти". Секторът не се занимава с оперативна дейност и разработки.
Тъй като в дирекцията има строга система за това кой служител до какви документи има достъп, е изготвен списък с данните, които задържаният е предал на руските тайни служби. Оказало се, че в него има и документи, до които служителят не е имал никакъв достъп. Проверяват се контактите му, за да се установи как ги е получил.
Относно наградите Серафимов обясни, че обвиняемият е получил две от ДАНС, една от Академията на МВР, още една от ректора на академията, два пъти - от декана. Освен това е получил грамота от административния секретар на МВР, както и парична награда от шефа на ГДБОП през 2022 г. (тогава директор бе настоящият министър на вътрешните работи Калин Стоянов).
57-годишният служител има и налагани наказания - общо три за четири години. Наказанията са между 2002 г. и 2006 г., като едно от тях е порицание.
На длъжността главен експерт в ГДБОП е от 2017 г., каза още Серафимов.
От Софийската градска прокуратура обясниха, че по случая се работи от дълго, като е ясно точно каква информация служителят е предал на руските служби, през какъв период от време го е правил и кои служби са засегнати. Част от данните, предоставени на Русия, засягат информация, предоставена от партньорски служби от ЕС. Затова са изготвени няколко молби за помощ.
Досъдебното производство е образувано през 2023 г. след разработка от ДАНС. Наблюдаващият прокурор Ангел Кънев категорично отрече информацията, че сигналът за служителя е подадена от чужда служба.
На задържания мъж е повдигнато обвинение за шпионаж.
Кънев допълни, че информацията е предоставяна по всякакъв начин, не само с лични срещи. Той отказа да отговори как е ставало това.
Извършени са няколко претърсвания и обиски, като обвиняемият оказвал съдействие и дори посочил къде се намират конкретни доказателства.
За появилата се информация, че се проверява служител и от ДАНС за шпионаж в ползва на Русия зам.-директорът на агенцията Петър Петров уточни, че работещ в ДАНС е бил в пряк контакт със задържания, но се установя какъв е характерът на комуникацията.
Достъпът на този служител вече е ограничен. Той е разпитан няколко пъти, като ще мине и на полиграф.
Разследванията срещу убития Мартин Божанов - Нотариуса започнали след справка от ГДБОП
Софийският градски прокурор Илияна Кирилова и заместникът й и говорител на СГП Христо Кръстев дадоха информация и за разследванията срещу убития Мартин Божанов, известен като Нотариуса. Оттам разкриха, че в края на 2022 г. от ГДБОП е подадена справка срещу Божанов, а през 2023 г. е образувано производство за организирана престъпна група.
Групата се занимавала с указване на натиск на магистрати да решат делата по определен начин, с имотни измами, пране на пари и други съпътстващи престъпления, както и търговия с влияние и подкупи, давани от Божанов, каза Илияна Кирилова.
Оказало се, че част от нещата в справката на ГДБОП не били "точно така". Там например нищо не се казвало за заплахи срещу съдия Владислава Цариградска, която разкри, че заради работата си по дела, свързани с Нотариуса, е получава заплахи, предупреждения, била е обект на очернящи статии и се наложило да ѝ бъде назначена охрана.
Кирилова обясни, че Цариградска е разпитана. Разпитан е и друг съдия - Цветко Лазаров, отново заради получавани заплахи.
Прокуратурата дори изискала файлове от Антикорупционния фонд по разследването им за задържането на съпруга на Ивайла Бакалова Веселин Денков. Направена е гласова експертиза на интервюто с Божанов, но не могло да се установи дали това е неговият глас .
Административният ръководител на СГП разкри, че предстои още едно действие, което "не може да сподели, за да не предупреди някой".
За твърдението на съдия Владислава Цариградска, че нейната племенница ѝ е казала да внимава с Божанов, защото е близък с бившия главен прокурор Иван Гешев и със санкционирания по "Магнитски" депутат Делян Пеевски, Кирилова обясни, че по време на разпита въпросната племенницата не е казала подобно нещо.
По делото са разпитани много хора. Ще се установя кои магистрати са ходели в т.нар. клуб на Нотариуса.
"По делото има конкретни имена, които са споменати и са обект на разследване, но за да се внесе обвинение за подкупи и търговия с влияние трябват преки доказателства или верига от косвени, които да доказват това. Има споменаване на клуба от бившата му съпруга. Но ние не работим по посещенията. Посещения в клуба не означава, че магистрати са извършили престъпления", каза Христо Кръстев.
Кирилова допълни, че клубът е затворен.
"Търсим свидетели, ще намерим начини, по който да установим дали магистратите са имали карти, влизали ли са, или не. За този клуб стана известно от Антикорупционния фонд. Не бяхме работили в тази насока", допълни тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-585
7
07.02 2024 в 08:37
1246
6
06.02 2024 в 21:34
-4074
5
06.02 2024 в 20:59
920
4
06.02 2024 в 20:17
155
3
06.02 2024 в 19:01
3000
2
06.02 2024 в 17:00
22558
1
06.02 2024 в 16:55
Навежда ме на мисълта, колко други такива хубостници има в тези служби?
А дали не са ВСИЧКИТЕ?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара