В ИСУЛ ще трансплантират стволови клетки на момиче от Украйна

В болницата беше извършена третата за тази година костно-мозъчна трансплантация на 17-годишно момиче с Болест на Ходжкин

OFFNews 05 ноември 2024 в 11:24 408 0

ИСУЛ

Снимка УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

Момиче от Украйна е четвъртият пациент, на който ще бъде направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Момичето е на  15 години с Болест на Ходжкин. Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си е напуснало Украйна заради войната.

Междувременно в Детската онкохематология беше извършена автоложна трансплантация на стволови клетки на 17-годишно момиче от София. При този вид трансплантации се използват специално обработени собствени клетки на детето. Момичето е изписано и ще продължи лечението си, под стриктен лекарски контрол, при домашни условия.

Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, с което общият им брой ще стане шест.

„Вече имаме готовност и за алогенна трансплантация, но тя ще остане вероятно за догодина, тъй като в момента нямаме пациент, който да се нуждае от нея“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на клиниката.

Тя допълва, че постепенно се преодолява и проблемът с медицинските сестри, който още не е решен напълно, но броят им е достатъчен за извършването на две трансплантации едновременно.

„Имаме идеята да станем база за обучение на педиатрични сестри и по този начин да привлечем още млади колеги, които да се присъединят към екипа“, разкрива доц. д-р Аврамова.

Основната разлика между автоложна и алогенна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки. При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.

В България средно годишно около 10-12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации.

Алогенните трансплантации са по-сложни и изискват намирането на подходящ донор (за разлика от автоложните, при които за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента).

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Тодор Живков - герой в италиански филм за Берлингуер