Лекарка от столичната болница „Света Екатерина“ с мисия в Африка

OFFNews 05 август 2024 в 13:17 1388 0

д-р Елена Щърбанова

Снимка УМБАЛ "Св. Екатерина"

д-р Елена Щърбанова с деца от Кения

Д-р Елена Щърбанова, специализант по анестезиология в УМБАЛ "Света Екатерина", посвети лятото си на доброволчество като избра да се грижи за сирачета от Кения, съобщиха от лечебното заведение.

Като почти всеки студент по медицина д-р Щърбанова е минавала през няколко желания за специализация, но повратен момент за избора ѝ на специалност се оказва работата в COVID реанимация. Младата лекарка си спомня, как докато се бори за живота на пациентите в интензивно отделение желанието ѝ за специализация рязко се преобръща, защото вижда как колегите ѝ реаниматори вдигат на крака пациенти, които медицината би отписала. Така д-р Щърбанова става част от екипа на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ „Света Екатерина“.

Желанието ѝ да помага не се свежда само до тежко болните в реанимация. Нейна дългогодишна мечта е да помага на болни и изоставени деца, която успява да осъществи това лято като заминава за три седмици на доброволческа мисия в Кения, Африка. Д-р Щърбанова се свърза с фондация „Втората миля“, която организира доброволческа мисия до африканската държава.

Идеята на мисията е да помага на деца в тежко положение с финансови средства, здравни застраховки, храна, дрехи и доброволчески труд. Младата лекарка и нейните съмишленици посещават пансион в африканската държава с 300 деца, нуждаещи се от всякакви грижи.

Доброволците закупуват и поставят чинове за децата, за да не учат на земята, готвят в кухнята и им преподават различни предмети.

„Децата се радваха най-много на вниманието и любовта, които им давахме“, разказва младата лекарка. И споделя, че условията при които живеят малчуганите там са изключително сурови и мизерни. Повечето деца са без родители, други са живели на бунища и е по-добре да бъдат отглеждани в пансиона, а трети са били жестоко малтретирани.

Голяма част от тях са със СПИН по рождение или от изнасилване, друго дете е било със сърдечна операция, която не е естествена за неговата възраст. „Там смъртта е нещо естествено, а средната продължителност на живота е 35-40 години“, споделя д-р Щърбанова.

”Въпреки тежките условия хората са много сърдечни и благодарни на грижите, които им предоставят. Може би това е нещото, което ни пленява в Африка и искаме да се върнем, просто е много отрезвяващо пътуване, затова човек да си даде сметка какво има, с какво разполага, къде му е фокусът, колко е благодарен“, казва още анестезиологът.

Наред с всички доброволчески дейности, които осъществява в сиропиталището, д-р Щърбанова се отзовава на всяко здравословно оплакване или травма като извършва медицински прегледи, дава предписания и оказва помощ.

Младата жена си дава сметка, колко я е променило пътуването до Кения. Впечатлена от благодарността, липсата на лицемерие и чистите взаимоотношения тя няма търпение да се върне отново там и да помага. Желанието ѝ е да посети болница и да види как функционира местното здравеопазване. И тъй като все още е в началото на своята специализация, смята първо да натрупа още значителен опит, за да може да отиде и да го приложи там.

След 10 години д-р Щърбанова се вижда като практикуващ анестезиолог в България, но често пътуващ до Африка, с мисия да помага.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират