
Две изследвания показаха колко опасен е новият коронавирус за настоящите и бивши пациенти с онкологични заболявания, съобщи Асошиейтед прес.
Тези изследвания са най-мащабните досега наблюдения върху хора с двете заболявания в САЩ, Великобритания, Испания и Канада. Данните от едното проучване сочат, че половината от 928 настоящи и бивши пациенти с рак, заболели от COVID-19, са били хоспитализирани и 13 на сто от тях са починали. Това е много по-голям дял в сравнение с останалите пациенти.
Резултатите бяха публикувани в сп."Лансет" и ще бъдат обсъдени през уикенда на конференция на Американското дружество по клинична онкология, която ще се проведе онлайн. Второто изследване, чиито резултати също бяха публикувани в "Лансет", е проведено от изследователи в Англия сред 800 пациенти с различни видове рак и COVID-19.
То установява дори по-високо ниво на смъртност - 28 на сто. Рискът се повишава с възрастта и други здравословни проблеми, като високо кръвно налягане например, допълва БТА.
Над един милион и шестотин хиляди са новите случаи на рак в САЩ годишно, няколко милиона американци се лекуват от онкологични заболявания и около 20 милиона души в страната са преживели такива болести.
Резултатите показват необходимостта от допълнителни защитни мерки за хората, лекувани от рак, казва д-р Джеръми Уорнър от университета "Вандербилт", ръководител на по-голямото изследване.
Рискът от смърт нараства и при пациентите, лекувани с лекарството срещу малария хидроксихлорохин плюс антибиотика азитромицин. В изследването върху 928 пациенти, 89 от тях били лекувани с хидроксихлорохин, а 181 са взимали и двата препарата. Смъртността сред пациентите, взимали двете лекарства, била 25 на сто, близо два пъти повече от общата смъртност в групата, казва Уорнър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Путин за атаката с дронове срещу Москва: Не ние започнахме тази война, това е тероризъм
Vitorio
Прокуратурата поиска имунитета на Бойко Борисов (обновена)
Vitorio
Петков за поискания имунитет на Борисов: Правосъдието не трябва да е бухалка
Valioka
Карадайъ: Стане ли порочната сватба на ПП-ДБ и ГЕРБ, хората ще нахлуят в НС като през 1997 г.