Ексклузивно Със сълзи: Свалиха Росен Желязков от председателското място в предпоследния ден на 49-ото НС

Как хапчето на Merck срещу грип лекува COVID?

OFFNews 05 ноември 2021 в 09:04 4820 1

Великобритания стана първата страна в света, която одобри антивирусно перорално хапче срещу COVID-19, разработено съвместно от компаниите Merck и Ridgeback Biotherapeutics, съобщи Ройтерс в четвъртък.

Медикаментът, който е създаден първоначално за лечение на грип, намалява риска от хоспитализация и смърт от коронавирус наполовина.

Регулаторната агенция по лекарствата и здравните продукти на Обединеното кралство (MHRA) препоръча лекарството молнупиравир (molnupiravir) да се използва възможно най-скоро след положителен тест за коронавирус и в рамките на пет дни от появата на симптомите.

От Merck обявиха, че очакват да произведат 10 милиона курса от това лечение до края на тази година, като най-малко 20 милиона курса за лечение ще бъдат произведени през 2022 година.

Компанията също публикува изявление, в което обяснява, че Агенцията за регулиране на лекарствата и здравните продукти на Обединеното кралство (MHRA) е одобрила употребата на лекарството за "лечение на лек до умерен COVID-19 при възрастни с положителен тест и с "поне един рисков фактор за развитието на тежко заболяване".

Как работи?

Таблетката молнупиравир ще се приема два пъти дневно. Новото лечение е насочено срещу ензим, който вирусът използва, за да прави свои копия, като въвежда грешки в генетичния си код. Това трябва да предотврати размножаването му, така че да поддържа ниски нива на вируса в тялото и да намали тежестта на заболяването, съобщи bTV.

Клинични проучвания на молнупиравир върху 775 пациенти, които наскоро са се заразили с COVID-19, установяват, че едва 7,3% от тези, получили лекарството, са хоспитализирани. Тези неофициални и предварителни данните показват, че молнупиравир трябва да се приема веднага след появата на симптомите.

От компанията производител казват, че подходът на действие на лекарството е еднакво ефективно и срещу новите варианти на вируса.

Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA), както и Европейската агенция по лекарствата (EMA), все още разглеждат заявлението на Merck за одобрение на лекарството срещу COVID-19 на компанията.

Австралия, Сингапур и Южна Корея са сключили споразумения за покупка.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

8959

1

Станчо Панса

05.11 2021 в 09:55

"едва 7,3% от тези, получили лекарството, са хоспитализирани."

Тук или има грешка, или нещо е пропуснато, или става дума за пълна измама. Средното ниво на хоспитализиране при Ковид е 2,1%. Най-висок процент на хоспитализация се достига при лицата над 60 години - 9.2%
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33729203/
 
X

Подкастът на OFFNews