Най-ниските възнаграждения за правна помощ да се увеличат двойно, а най-високите и последно актуализирани през 2021 г. с 26%. За останалите ще бъде приложим процентът на инфлацията към 2009 г. и 2015 г.
Това предвиждат предложени от правосъдното министерство изменения в Наредбата за заплащането на правната помощ, публикувани за обществено обсъждане днес.
Като аргумент от МП посочват, че от приемането на наредбата през 2006 г. досега размерът на адвокатските възнаграждения е променян само веднъж - през 2021 г. Тогава максималните възнагражденията са увеличени с различен процент, като максималният е бил 40%, а минималните са се запазили без промени.
Това е предизвикало недоволство у адвокатите и повишение на случаите на отказите от поемане на служебни защити, както и заличаване на адвокати от Националния регистър за правна помощ. Което пък е затруднило нормалното функциониране на системата за правна помощ и е довело до недоволство и недоверие у гражданите.
Предвиждат се и възнаграждения за нови правни средства за защита на граждани, въведени с последните измененията и допълненията в Закона за правната помощ през 2022 г. - консултации и подготовка на документи за производства по издаване на индивидуални административни актове и тяхното оспорване по административен ред и представителство пред извънсъдебни органи и в извънсъдебни процедури.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир