Най-ниските възнаграждения за правна помощ да се увеличат двойно, а най-високите и последно актуализирани през 2021 г. с 26%. За останалите ще бъде приложим процентът на инфлацията към 2009 г. и 2015 г.
Това предвиждат предложени от правосъдното министерство изменения в Наредбата за заплащането на правната помощ, публикувани за обществено обсъждане днес.
Като аргумент от МП посочват, че от приемането на наредбата през 2006 г. досега размерът на адвокатските възнаграждения е променян само веднъж - през 2021 г. Тогава максималните възнагражденията са увеличени с различен процент, като максималният е бил 40%, а минималните са се запазили без промени.
Това е предизвикало недоволство у адвокатите и повишение на случаите на отказите от поемане на служебни защити, както и заличаване на адвокати от Националния регистър за правна помощ. Което пък е затруднило нормалното функциониране на системата за правна помощ и е довело до недоволство и недоверие у гражданите.
Предвиждат се и възнаграждения за нови правни средства за защита на граждани, въведени с последните измененията и допълненията в Закона за правната помощ през 2022 г. - консултации и подготовка на документи за производства по издаване на индивидуални административни актове и тяхното оспорване по административен ред и представителство пред извънсъдебни органи и в извънсъдебни процедури.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)