Северна Корея отрече снощи информацията, че предоставя войски на Русия, които биха могли да бъдат използвани в конфликта в Украйна. Постоянният представител на Пхенян в ООН определи твърдението на Сеул като "неоснователен слух", предаде Франс прес.
"Що се отнася до т.нар. военно сътрудничество с Русия, моята делегация не смята за необходимо да коментира тези неоснователни тенденциозни слухове", заяви севернокорейският представител на сесията на Общото събрание на ООН, която се проведе късно снощи в Ню Йорк.
Твърденията на Сеул "имат за цел да опетнят имиджа на Корейската народнодемократична република и да подкопаят законните, приятелски и сътруднически отношения между две суверенни държави", добави той.
По-рано вчера Южна Корея привика руския посланик в Сеул, за да поиска "незабавното" изтегляне на войниците, изпратени според Сеул от Пхенян, за да подкрепят Москва във войната ѝ срещу Украйна, съобщи южнокорейското министерство на външните работи.
Около 1500 севернокорейски войници от специалните сили вече са в Русия, за да се аклиматизират, и се очаква скоро да заминат на фронта, съобщи в петък южнокорейското разузнаване. Според него се очаква да бъдат изпратени общо около 12 000 войници.
Националната разузнавателна служба на Южна Корея публикува и подробни сателитни снимки, които според нея показват първото разполагане на севернокорейските войски. Днес южнокорейската информационна агенция Йонхап съобщи, че Сеул обмисля да изпрати делегация от служители на военното разузнаване в Украйна, които да наблюдават разполагането на севернокорейски сили.
Южна Корея и САЩ отдавна твърдят, че севернокорейският лидер Ким Чен-ун изпраща оръжия на Русия за използване в Украйна, припомня АФП.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1170
2
22.10 2024 в 10:34
То тия 12 000 ще стигнат за седмица в месомелачката при текущите темпове.
2985
1
22.10 2024 в 09:54
Борисов: Аз като станах за първи път премиер, нямаше мантинели (видео)
Версия: Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев (снимки)
Версия: Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев (снимки)
Версия: Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев (снимки)
Борисов: Аз като станах за първи път премиер, нямаше мантинели (видео)
Преди мача Испания-Франция: Скандал заради расистки коментар на бившия испански премиер